Jesteś tutaj: Punkty wynajmu
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Gryfów Śląski

Wypożyczalnia Samochodów Vivacar zaprasza serdecznie do Gryfowa Śląskiego!

Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Gryfowa Śląskiego!

Nowe, bezpieczne auta w bogatych wersjach tylko u nas, tylko dla naszych klientów! Wypożyczamy auta osobowe, dostawcze, busy. Świadczymy usługi związane z pomocą drogową i tylko my mamy tak niskie ceny. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naszej wypożyczalni.

Wypożyczalnia Samochodów Gryfów Śląski Vivacar czeka właśnie na Ciebie!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237

Gryfów Śląski – miasto położone w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim. Miasto znajduje się na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą.

Nazwa miasta od momentu jego założenia była niemiecka i brzmiała Greiffenberg, co oznacza „gryfia góra”. Obecna nazwa miasta funkcjonuje od 1945 roku.

Umownie przyjęto, że Gryfów otrzymał prawa miejskie w 1242 roku od śląskiego księcia Bolesława Rogatki. Niestety do naszych czasów nie zachowały się dokumenty, które mogłyby to potwierdzić. Część badaczy uważa, że miasto założył pod koniec XIII wieku książę świdnicko-jaworski Bolko I.

W latach 1427-1431 miasto było niszczone przez wojny husyckie. W 1497 roku miała miejsce epidemia zarazy, którą przeżyło zaledwie 12 osób.

Po tych tragicznych wydarzeniach miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać, a to za sprawą rodziny Schaffgotschów bowiem byli oni właścicielami Gryfowa Śląskiego i pobliskich miejscowości. Wtedy miasto słynęło z produkcji oraz handlu płótnem lnianym. Jako symbol bogactwa miasta, wzniesiono okazały ratusz w 1524 roku. Obok ratusza stanęły dwa kramy solny i mięsny. Od 1525 roku w mieście odbywały się nabożeństwa ewangelickie, a dużą popularnością cieszył się protestantyzm. Od 1530 roku w Gryfowie pierwszym kaznodzieją protestanckim był Jakub Steinbrecher.

W 1526 roku tron czeski i władzę nad całym księstwem świdnicko-jaworskim objęła rodzina Habsburgów. W czasie ich rządów w mieście powstała winiarnia, a w 1542 roku podwyższono dzwonnicę. W 1544 roku z nakazu Hansa Schaffgotcha powstał pierwszy młyn, a wraz z bratem Krzysztofem postawił szpital znajdujący się za Bramą Jeleniogórską. W 1562 roku zawieszono dzwon odlany przez lwóweckich ludwisarzy, a w 1581 roku ratusz powiększono o jeszcze jedno piętro. W 1589 roku w Gryfowie funkcjonowała pierwsza apteka.

Po wojnie trzydziestoletniej w 1654 roku i przywróceniu władzy Habsburgom, wszystkie kościoły protestanckie zamknięto lub przekazano katolikom, a wskutek zakazu budowy kościołów protestanckich mieszkańcy Gryfowa uczęszczali na nabożeństwa do położonego po drugiej stronie Kwisy kościoła granicznego w Wieży Dolnej.

Hans Rother – gryfowski burmistrz zapoczątkował kontakty handlowe, dzięki którym miasto żyło w dostatku, ponieważ Gryfów prowadził wymianę handlową z Holandią, Augsburgiem oraz Lipskiem.

W 1742 roku po tym jak Śląsk przejęły Prusy została wprowadzona w mieście tolerancja religijna i powstała wtedy szkoła ewangelicka. W 1757 roku miasto zostało złupione przez wojska austriackie.

W 1764 roku gryfowskie zakłady uruchomiły produkcję tkanin i adamaszku lnianego. W 1783 roku miasto strawił pożar. Spłonęły wtedy słodownia, browar, budynki parafialne i ponad 120 kamienic miejskich.

Miasto rozwinęło się gospodarczo po uruchomieniu połączeń kolejowych z Jelenią Górą i Zgorzelcem (1865 r.), Lubomierzem i Lwówkiem Śląskim (1884r.) Mirskiem i Jindřichovicami w Czechach (1885 r.) oraz Świeradowem-Zdrojem (1909). W 1927 roku Gryfów Śląski posiadał najnowszą centralę telefoniczną firmy Siemens. Miejska Kasa Oszczędności w Gryfowie emitowała banknoty i monety gryfowskie w latach 1919-1924. W 1929 roku pożar strawił wieżę ratusza, została ona odbudowana jako konstrukcja żelbetonowa.

Zabytki jakie warto zobaczyć będąc w Gryfowie Śląskim to przede wszystkim:

  • późnogotycki kościół parafialny pw. św. Jadwigi z XV wieku przebudowany w XVI wieku i XVII w. W środku znajduje się drewniany ołtarz z symbolami Cierpliwości, Roztropności, Nadziei, Sprawiedliwości oraz Męstwa. Ołtarz pochodzi z 1606 r.

  • mury obronne z XV-XVI w. są to szczątki murów miejskich i pochodzą z roku 1300.

  • ratusz, rynek datowany na pierwszą połowę XVI w,

  • fontanna miejska postawiona na rynku w 1908 roku z okazji uruchomienia sieci wodociągów miejskich w 1905 roku. U podstawy fontanny znajdują się 4 gryfy a w zwieńczeniu wykonany z brązu herb miasta oraz rzeźby nimfy morskiej Nereidy i Neptuna, przy kolumnie figury uczniów.


do góry