Jesteś tutaj: Punkty wynajmu
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Karpacz

Wypożyczalnia Samochodów Vivacar wynajmuje auta w Karpaczu!

Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Karpacza!

Posiadamy szeroką ofertę nowych, bezpiecznych pojazdów. Posiadamy samochody osobowe, dostawcze oraz busy. Z myślą o naszych klientach mamy bogato rozbudowaną ofertę. Na życzenie klienta podstawimy auto pod wskazany adres, a całodobowo świadczymy usługi związane z pomocą drogową.

Tak dobrze jest tylko u nas!

Wypożyczalnia Samochodów Karpacz Vivacar – jedź i korzystaj!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237

Karpacz – miasto położone w województwie dolnośląskim, w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy. Karpacz to miasto położone w Karkonoszach u podnóża Śnieżki (1603 m.n.p.m.)

Dzisiejszy Karpacz, otrzymał prawa miejskie w 1960 roku i powstał z czterech miejscowości stworzonych w ciągu wieków przez karkonoskich pasterzy i zielarzy, walońskich górników i protestanckich wygnańców.

Najstarszą i najbardziej zaciszną częścią miasta są Płóczki, które zostały założone w 1412 roku przez mieszkańców zniszczonej przez powódź osady Bronysdorf w Czerwonej Dolinie. W XVI wieku karczowano lasy na Krzywym Wzgórzu (auffm Krummen Hügel, stąd przedwojenna nazwa dzisiejszej centralnej części Karpacza – Krummhübel). W tym miejscu osiedlili się pasterze bydła.

Z 1602 roku pochodzi wzmianka o karczmie sądowej, która przetrwała do dziś (obecna restauracja Bachus) wraz z lipą sądową, która rośnie naprzeciwko.

W dolnej części miejscowości, podobnie jak w pobliskim Miłkowie, do połowy XIX wieku prym wiedli zbieracze ziół i producenci medykamentów. W 1790 roku rząd pruski ograniczył wytwarzanie leków dotychczasowymi metodami, a w 1843 roku zakazał przyjmowania nowych członków do cechu zielarzy. Tradycje laborantów znalazły miejsce w nowym Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu Domek Laboranta z ekspozycją dotyczącą tego cechu oraz ogród ziół i krzewów karkonoskich. Co roku odbywa się w tym miejscu Dzień Laboranta, wtedy, wtedy można dowiedzieć się kim byli laboranci, posłuchać historii o zielarstwie karkonoskim, a także zobaczyć karkonoskie zioła lecznicze i sporządzić własną kartę zielnikową.

U wylotu Sowiej Doliny i Doliny Łomniczki zlokalizowana jest Wilcza Poręba, osada załozona została przez górników, którzy szukali w tych okolicach srebra, złota, rudy miedzi i ołowiu. Sowia Dolina znana jest także z wydobycia kamieni szlachetnych, a szczególnie granatów. Aktualnie poniżej Wilczej Poręby rozrasta się Osiedle Skalne, którego zabudowania łączą się z sąsiednią miejscowością – Ścięgny.

Podczas wojny trzydziestoletniej w Karpaczu osiedlali się protestanci z Czech (głównie w Karpaczu Górnym i na osiedlu Brzezie Karkonoskie).

Karpacz Górny była niegdyś osadą nazywaną Brückenberg co oznaczało Mostowa Góra. Nazwa ta wzięła się z licznych drewnianych pomostów którymi przeprawiano się przez torfowiska na najstarszy szlak prowadzący w kierunku Śnieżki. Z czasem osiedle to stało się siedzibą górskiej gminy Budziska, do której należały także inne osady protestantów m.in. Broniów, Borowice, Przesiekę i Zachełmie.

W roku 1869 profesor Austriackiej Akademii Wojskowej, Emanuel Hermann wymyślił kartkę pocztową. Od tego momentu rosła popularność tej formy korespondencji. Już w maju w 1872 roku działała stacja pocztowa na Śnieżce, a rok później można stąd było wysłać jedną z pierwszych na świecie widokówek – kartka przedstawiała właśnie najwyższy szczyt Karkonoszy.

Pierwsze wzmianki o zdobyciu Śnieżki pochodzą z XV wieku. W połowie XVI wieku często pojawiali się w tych miejscach badacze z Czech, jak i ze Śląska. Pod koniec XVIII wieku szczyt zdobywało ok. 100 turystów rocznie. W 1681 roku na szczycie postawiono kaplicę św. Wawrzyńca ufundowaną przez rodzinę Schaffgotschów. Kaplica na Śnieżce stała się miejscem do którego wybierali się pielgrzymi, a po sekularyzacji dóbr zakonnych odebrano cystersom prawa do opieki nad kaplicą i w 1810 roku obiekt przekształcono w schronisko. Powstałe w latach 1850-1870 dwa schroniska (śląskie i czeskie) nie przetrwały do dziś. W latach 1967-1976 wybudowany został nowy polski obiekt, który składa się z trzech „latających talerzy”. Na fundamentach czeskiego schroniska od kilku lat funkcjonuje stacja pocztowa. Śnieżka to miejsce najczęściej odwiedzane w Karkonoszach szczególnie 10 sierpnia każdego roku, w Dzień św. Wawrzyńca, bowiem jest to Święto Przewodników i wtedy to odprawiana jest msza święta przez biskupów z obu stron Karkonoszy. Tylko tego dnia kaplica św. Wawrzyńca jest otwarta. Od kilku lat na uroczystej mszy pojawia się prezydent Republiki Czeskiej, a w 2010 roku był tu również nowo wybrany wówczas prezydent Bronisław Komorowski.

W Karpaczu znajdują się również zaciszne miejsca i do takich z pewnością należą Budniki – nieistniejąca już osada, która znajdowała się na zboczach Kowarskiego Grzbietu., w dolinie potoku zwanego dziś Malina. W 1948 roku odnotowano 22 stałych mieszkańców tej XVI-wiecznej osady. Po rozpoczęciu poszukiwań rud uranu w 1950 roku mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia tego zakątka, a po dawnych budynkach pozostały jedynie kawałki fundamentów. Niesamowite jest to, że Budniki przez 113 dni w roku nie miały dostępu do słońca. Od 26 listopada do 19 marca słońce znajdowało się za Kowarskim Grzbietem i przez to mieszkańcy żyli w tym czasie w półmroku. Miłośnicy osady organizują co roku spotkania na pożegnanie i powitanie słońca.

Karpacz jest również miastem z którym mocno był związany polski poeta Tadeusz Różewicz, który został honorowym obywatelem miasta. Zgodnie z ostatnią wolą artysta został pochowany w Karpaczu, na cmentarzu przy Świątyni Wang. Ostatnie lata życia spędził tutaj również Henryk Tomaszewski, twórca wrocławskiego Teatru Pantomimy, jego grób znajduje się również przy Wangu. U swojej rodziny częstym gościem była przed wojną Else Ury, znana autorka opowiadań o Pisklęciu.

W Karpaczu jest wiele ciekawych miejsc, które polecamy do odwiedzenia:

  • Śnieżka (1603 m.n.p.m.) - najwyższy szczyt Karkonoszy

  • Świątynia Wang – drewniany kościółek wzniesiony w norweskiej miejscowości Vang. W XIX wieku okazał on się jednak zbyt mały, by pomieścić wiernych i postanowiono go sprzedać. Na prośbę hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca król Prus sprowadził kościółek do Karpacza w 1842 roku. Kościółek znajduje się w Górnym Karpaczu, można do niego dotrzeć autobusem lub busem wysiadając na przystanku „Wang”.

  • Zapora na Łomnicy – niewielkie, malowniczo położone jeziorko zaporowe. Korona zapory mierzy 105 metrów długości. Najłatwiej jest dotrzeć w to miejsce od przystanku autobusowego „Biały Jar” schodząc w dół ścieżką koło stacji paliw „Orlen”

  • Muzeum Sportu i Turystyki – warto zobaczyć ekspozycję dawnych sań i zapoznać się z historią sportów zimowych w tym regionie. Muzeum znajduje się na ul. Kopernika 2 (na przeciw restauracji „Bachus”)

  • Muzeum Zabawek – prywatny zbiór zabawek z całego świata Henryka Tomaszewskiego, muzeum utworzono w 1995 roku. Muzeum mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego w Karpaczu.

  • Skocznia Narciarska „Orlinek” - w 1912 roku, w okolicach obecnego hotelu „Orlinek” powstała pierwsza drewniana skocznia. Po II wojnie światowej skocznia została rozebrana z powodu złego stanu technicznego. W latach 70-tych XX wieku wzniesiono nową skocznię o stalowej konstrukcji. W 2004 r. Adam Małysz ustanowił rekord skoczni, oddając skok na odległość 94,5 m. Obecnie obiekt jest miejscem do uprawiania sportów ekstremalnych oraz znakomitym punktem widokowym.

  • Krucze Skały – obecnie znajduje się tutaj centrum wspinaczkowe obejmujące kilkadziesiąt tras o różnym stopniu trudności. Trafić tam można kierując się w stronę Osiedla Skalnego.

  • Skwer Śladów Zdobywców – znajduje się w centrum przy Urzędzie Miasta (na gównym deptaku) są to odlane w brązie ślady butów polskich himalaistów.

  • Miejsce anomalii grawitacyjnej – na pewnym odcinku ulicy Strażackiej od ulicy Karkonoskiej w stronę „Dzikiego Wodospadu” samochód z wyłączonym silnikiem sam jedzie pod górę.

  • Karkonoskie Tajemnice – interaktywna ekspozycja, ciekawe miejsce gdzie poznać można legendy związane z Duchem Gór oraz historia zielarzy, a także poszukiwaczy skarbów na tych terenach.

  • Park Bajek – chatki położone na leśnych ścieżkach. Każda chatka to inna bajka . Na terenie parku znajduje się również nowoczesny plac zabaw dla dzieci.

  • Skarby Ziemi Juna – wystawa minerałów znajdująca się w podziemiach restauracji Dwór Liczyrzepy. Cała ekspozycja to uratowane okazy z pożaru Muzeum Ziemi Juna w Szklarskiej Porębie.

  • Galeria Minerałów – ciekawe miejsce położone na głównym deptaku. Zobaczyć tam można niewielką wystawę interesujących minerałów oraz kupić niepowtarzalną biżuterię stworzoną z naturalnych kamieni.

  • Młynek Miłości – szczęśliwe miejsce zakochanych w Karpaczu Górnym

  • Interaktywna Wystawa Klocków LEGO – znajduje się na głównym deptaku Karpacza

  • Dom Lalki Adoptowanej – wyjątkowa kolekcja lalek mieszkanki Karpacza. Ta atrakcja znajduje się nieopodal zapory nad Łomnicą na ul. Rybackiej 3b.

  • Karkonoskie drezyny ręczne – przejazdy po torach Kolei Karkonoskiej

  • Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego – ekspozycja geologiczno-geomorfologiczna oraz ogród ziół i krzewów karkonoskich.


do góry