Jesteś tutaj: Punkty wynajmu
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Lwówek Śląski

Wypożyczalnia Samochodów Vivacar zachęca do skorzystania z bogatej oferty aut we Lwówku Śląskim!

Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Lwówka Śląskiego!

Mamy wygodne, nowoczesne modele samochodów ze wszystkich segmentów. U nas wypożyczysz bezpieczny samochód osobowy, dostawczy a nawet duży bus.

Wypożyczalnia Samochodów Lwówek Śląski Vivacar – zapraszamy!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237

Lwówek Śląskimiasto położone w województwie dolnośląskim, nad rzeką Bóbr i jej dopływami: Płóczką, Srebrną i Widnicą, na granicy Pogórza Izerskiego i Kaczawskiego. Jest to jedno z najstarszych miast na Dolnym Śląsku.

Najstarsza zanotowana nazwa miasta wymieniona w 1158 roku to Lwow, co oznaczało „miasto lwa”. W dziele Matthäusa Meriana pt. „Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae” z 1650 roku miejscowość wymieniona jest pod nazwami „Lemberg” oraz „Lewenberg”. W 1750 roku polska nazwa „Lwow” oraz niemiecka „Lewenberg” wymieniona została w języku polskim przez Fryderyka II pośród innych miast śląskich w zarządzeniu urzędowym wydanym dla mieszkańców Śląska.

Według dokumentu znanego z odpisu z 1407 roku, w 1209 roku Henryk I Brodaty nadał Lwówkowi prawo warzenia piwa oraz prawo mili. We wczesnym średniowieczu Lwówek został lokalnym centrum gospodarczym i ośrodkiem osadnictwa wiejskiego. Prężny rozwój, miasto mogło zawdzięczać dogodnemu położeniu na szlaku handlowym nazywanym Królewską Drogą (Via Regia), a także eksploatacja złota na obszarze dawnych Płakowic. Pierwszymi wójtami miasta byli Tomasz i Hartlieb. Później Tomasz towarzyszył Henrykowi Pobożnemu w walce z Mongołami i poległ pod Legnicą. Hartlieb prawdopodobnie założył również Skorzynice (Hartliebsdorf).

W 1243 roku książę Bolesław Rogatka zorganizował w mieście pierwszy na Śląsku turniej rycerski. W 1329 roku Lwówek był najliczniejszy miastem na Śląsku i liczył 11 tysięcy mieszkańców. Mieszczanie otrzymywali przywileje, prawo do organizacji jarmarków i targów, handlu solą oraz bicia własnej monety, a to wszystko mocno przyczyniło się do szybkiego rozwoju Lwówka Śląskiego. W mieście istniało kilka cechów, a najbardziej znaczącym był cech skupiający sukienników.

Podczas wojny trzydziestoletniej miasto zostało bardzo zniszczone. Zniszczenia wojenne, strady w ludności oraz pożary w latach 1659 i 1704, sprawiły, że Lwówek przeżywał w tym czasie kryzys. Jednak pod koniec XVIII wieku nastąpiło nieznaczne ożywienie gospodarcze. Wtedy miasto liczące zaledwie 2600 mieszkańców, skorzystał z koniunktury panującej wówczas w Prusach. Wzrost gospodarczy znów zwolnił w trakcie wojen napoleońskich. W tym czasie w mieście przebywał Napoleon Bonaparte, który pokonał Prusy podczas „pierwszej bitwy nad Bobrem”, która miała miejsce 22 sierpnia 1813 roku. „Druga bitwa nad Bobrem” odbyła się 29 sierpnia 1813 roku i wtedy Francuzi ponieśli klęskę.

Po wojnie miasto znalazło się w administracyjnych granicach Polski, a ludność niemiecka została przesiedlona.

Od 1998 roku w mieście co roku odbywa się impreza plenerowa – Lwóweckie Lato Agatowe. W tym czasie przez 3 dni rynek miasta odwiedza około 50 tysięcy gości z kraju i zagranicy. Lato Agatowe to międzynarodowa giełda minerałów i największa w Polsce impreza mineralogiczna. Imprezę uświetniają koncerty gwiazd polskich i zagranicznych.

Lwówek Śląski to miasto pełne interesujących miejsc, które warto zobaczyć:

  • Kościół Wniebowzięcia NMP – datowany na około 1300 rok. Został wybudowany przez Joannitów, w miejscu stojącego tu wcześniej kościoła drewnianego. W środku znajduje się najstarszy na Śląsku drewniany krzyż pochodzący z 1410 roku, a także niezwykły obraz „Koronacja Matki Boskiej” z 1771 roku, kamienna renesansowa chrzcielnica z 1560 roku, 40-głosowe organy z XVIII wieku.

  • Kościół Ewangelicki pochodzący z połowy XVIII w. do obecnych czasów zachowała się jedynie wieża kościoła z 1846 roku.

  • Późnogotycka Kaplica Świętego Krzyża wybudowana w 1496 roku na czas przebudowy kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP. Kaplica stanęła w miejscu wcześniejszej cmentarnej pw. św. Szczepana i Wawrzyńca.

  • Zespół klasztorny oo. Franciszkanów z XIII wieku

  • Kościół św. Franciszka z Asyżu – wybudowany w latach 1264-1320, pierwotnie jednonawowy. W latach 1873-1875 budynek klasztorny został przebudowany i wtedy to nadano mu dzisiejszy wygląd. W latach 1905-1945 w tym miejscu znajdowało się Muzeum Historyczne Powiatu Lwóweckiego, a po wojnie siedzibę miała tu straż pożarna. Potem znajdował się w tym miejscu magazyn materiałów budowlanych i składnica maszyn rolnych.

  • Dawna Komandoria Joannitów – barokowa komandoria została zbudowana w 1728 roku przez miejscowego komtura hr. Jana Józefa von Götzen w miejscu poprzedniej renesansowej komandorii.

  • Planty Miejskie

  • Mury obronne – składają się z dwóch pierścieni otaczających miasto i zachowały się prawie w całości. Są to jedne z najciekawszych murów obronnych na Dolnym Śląsku. Najlepiej zachowane odcinki murów znajdują się przy wieżach bramnych – Bolesławieckiej i Lubańskiej.

  • Ratusz – pierwotnie wybudowany został w XIII wieku, jednak najstarsze elementy budowli obecnej pochodzą z 1480 r. Aktualną formę budynek ten otrzymał po przebudowie w latach 1522-1524. Projektantem przebudowy był Wendel Roskopf.

  • Pałac Płakowice – położona na skraju Lwówka XVI-wieczna renesansowa rezydencja należy obecnie do największych i najpiękniejszych budowli rycerskich na Dolnym Śląsku.

  • Neorenesansowy Pałac Hohenzollernów z drugiej połowy XIX wieku, siedziba władz powiatowych i miejskich. Gościli w nim najwięksi kompozytorzy tamtej epoki: Wagner, Liszt i Berlioz.

  • Browar „Lwówek” - XIX-wieczny budynek wzniesiony przez Juliusa Hohberga. Browar można zwiedzać w zorganizowanych grupach a obok znajduje się sklep firmowy w którym można nabyć lokalne piwo.

  • Krzyż Pokutny zlokalizowany przy wjeździe do miasta od strony Rakowic Wielkich.

  • Kamienny most na Bobrze z 1558 roku

  • Szwajcaria Lwówecka – piaskowcowe grupy skalne, największe poza Górami Stołowymi w całych Sudetach. Ciąg baszt i murów skalnych ma długość około 200 metrów i wznosi się nad doliną potoku Srebrna. Znajdują się cztery wolnostojące baszty skalne oraz szereg ambon, półek skalnych, szczelin o jaskiń szczelinowych. „Szwajcaria Lwówecka” znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

  • Fontanna Sukienników (Dolny Rynek) – najstarsza i największa fontanna. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się studnia miejska, którą w XVIII wieku przekształcono na fontannę. Przebudowy dokonał niemiecki architekt Paul Schulz z Wrocławia. W dwudziestoleciu międzywojnennym w fontannie ustawiono pomnik Sukienników, od którego pochodzi nazwa tej fontanny.

  • Fontanna z Lwem (Górny Rynek) – na zwieńczeniu znajduje się lew. Fontanna powstała w XVIII wieku w miejscu studni, gdzie postawiony został betonowy murek z głową deolfina. W centralnym miejscu znajduje się toskańską kolumnę z rzeźby lwa trzymającą herb miasta z wyrytym na cokole 1711 rokiem. Figura lwa została zdemontowana na początku XXI wieku i zastąpiono ją kopią, a oryginał przeniesiono do ratusza.

  • Fontanna z Sową – najmniejsza i najmłodsza fontanna z sową. Mieści się ona w narożniku ratusza. Powstała w czasie prac renowacyjnych w połowie XX wieku. Przykryta owalnym daszkiem. Na jej szczycie znajduje się rzeźba sowy.

  • Muzeum Browarnictwa w browarze „Lwówek”

  • Placówka Historyczno-Muzealna w ratuszu.


do góry