Jesteś tutaj: Punkty wynajmu
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Szklarska Poręba

Wypożyczalnia Samochód Vivacar teraz możesz korzystać z naszych usług w Szklarskiej Porębie!

Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Szklarskiej Poręby!

Posiadamy wysoko wykwalifikowany personel, który kompleksowo zadba o potrzeby naszych klientów. Mamy szeroko rozbudowaną ofertę w której każdy znajdzie auto idealne na wakacje z rodziną, do przeprowadzki, na wycieczkę grupy znajomych, a nawet do ślubu. Nasze samochody to bogato wyposażone nowe, bezpieczne modele.

Wypożyczalnia Samochodów Szklarska Poręba Vivacar zaprasza!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237

Szklarska Poręba – miasto położone w województwie dolnośląskim, w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów (Kamieńczyka i Szklarki). Miasto usytuowane jest na wysokości 440-886 m.n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z dominującą nad miastem Szrenicą (1362 m.n.p.m.) , a od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m.n.p.m.) oraz Czarną Górą (965 m.n.p.m.), a od wschodu Pogórze Karkonoskie oddziela Szklarską od Kotliny Jeleniogórskiej.

U schyłku XIII wieku tereny dzisiejszej Szklarskiej Poręby zostały zakupione przez zakon Joannitów z Cieplic. Celem zakupu tych ziem było poszukiwanie złota i szlachetnych kamieni. W połowie XIV wieku powstała tu pierwsza huta szkła. Późniejszym właścicielem tych terenów i inicjatorem powstania kolejnych hut była rodzina Schaffgotschów. W tym czasie Karkonosze pełne były poszukiwaczy skarbów, którzy przybyli do Szklarskiej Poręby z zachodniej Europy, a nazywano ich Walonami. Ślady jakie pozostały po ich obecności na tych terenach to przede wszystkim sztolnie, wyrobiska i szyby oraz znaki ryte na skałach.

Rozwój hutnictwa szkła wiązał się z wyrębem lasów. Osady hutników, drwali i kurzaków przemieszczały się wzdłuż dolin potoków w głąb gór. Nazwa miasta związana jest właśnie z „wędrującymi hutami szkła”. Na szklarskich porębach powstawały osady pasterskie, co zapoczątkowało osiedlanie się w tym miejscu.

Kolejno powstawały nowe huty szkła:

  • nad Czeską Strugą w 1575 roku

  • w Białej Dolinie w 1617 roku

  • w Osadzie Orle w 1754 roku

  • w dolinie rzeki Kamiennej w 1842 roku

Ta ostatnia istnieje do dziś. Kiedyś była to huta „Józefina”, po 1945 roku „Julia”. Hutnictwo w tym rejonie prężnie się rozwijało.

W 1578 roku na tereny miasta przybyła grupa czeskich protestantów. Byli oni emigrantami religijnymi, a na ich osiedlenie po śląskiej stronie gór zezwolił hrabia Schaffgotsch, który słynął z tolerancji religijnej. W ten oto sposób powstała osada Marysin u podnóża Szrenicy.

Na przełomie XVII I i XVIII wieku w Szklarskiej Porębie powstawały kolejne, zupełnie nowe osiedla, a to sprawiło, że na początku XIX wieku była to jedna z największych wsi sudeckich bowiem w jej skład wchodziło 26 osad i przysiółków z 336 domami, dwoma kościołami (katolickim i ewangelickim), czterema szkołami, dwoma hutami i szesnastoma szlifierniami szkła, trzema młynami i tartakiem. Głównym źródłem dochodu mieszkańców była praca w lesie, wytop szkła, uprawa ziemi i pasterstwo.

Od połowy XIX wieku w Szklarskie Porębie intensywnie rozwijała się turystyka. W 1847 r. została wybudowana droga z Piechowic przez Przełęcz Szklarską do Harrachova, a w 1902 roku uruchomiono linię kolejową z Jeleniej Góry do Tanvaldu. Od tego momentu miasto było znanym kurortem turystycznym. Kolejnym ważnym wydarzeniem który wpłynął na rozwój turystyki i zwiększony ruch turystyczny, było wybudowanie Kolei Linowej „Szrenica” w 1962 roku.

Pod koniec XIX wieku w Szklarskiej Porębie zaczęli osiedlać się artyści – pisarze, poeci, malarze i rzeźbiarze. Tak powstała swoista kolonia artystyczna, której tradycje kontynuują artyści współcześni.

Po wojnie większość bazy noclegowej otrzymał na własność Fundusz Wczasów Pracowniczych i w tym czasie miejscowość stała się jedną z najbardziej znanych w Polsce.

W 1959 roku Szklarska Poręba otrzymała prawa miejskie.

Miejscowość posiada wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć:

  • Wodospad Szklarki – malowniczo położony przełomowy odcinek potoku Szklarka tzw. Wąwozu Szklarki. Wodospad ma wysokość 13,3 metra. W lewym brzegu skalnego progu znajdują się kociołki marmitowe (są to przegłębienia w dnie strumienia lub rzeki powstałe w wyniku eworsji u podnóża wodospadu lub progu skalnego). W 1868 roku przy wodospadzie wybudowana została gospoda, którą przekształcona została w dzisiejsze schronisko „Kochanówka”

  • Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 metrów do urokliwego Wąwozu Kamieńczyka. Przy wodospadzie znajduje się Schronisko „Kamieńczyk” i „Szałas Sielanka”. Urok miejsca docenił Andrew Adamson reżyser „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

  • Szrenica – górujący nad miastem szczyt głównego grzbietu karkonoskiego o wysokości 1362 m.n.p.m. Na szczyt prowadzi krzesełkowa Kolej Linowa Ski Arena Szrenica. Na szczycie znajduje się schronisko górskie „Szrenica”, a wierzchołek góry pokryty jest gołoborzem.

  • Wysoki Kamień (1058 m.n.p.m.) położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Ze szczytu podziwiać można jedną z piękniejszych panoram w Sudetach. Na szczycie znajduje się schronisko

  • Śnieżne Kotły – dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe. Kotły rozdzielone są wąską skalną grzędą i wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem, a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne mierzą prawie 200 metrów wysokości. Jest to miejsce ścisłego rezerwatu przyrody o powierzchni 127 hektarów.

  • Park Ducha Gór – znajduje się przy domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Park został odnowiony w 2011 roku i jest jednym z najciekawszych pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i historycznym założeń na terenie Kotliny Jeleniogórskiej.

  • Muzeum – Dom Wlastimila Hoffmana – malarz, który przeprowadził się do Szklarskiej Poręby z Krakowa. Jego dzieła zdobią prywatne domy i tutejsze kościoły.

  • Dom Gerharta i Carla Hauptmannów – wybitni pisarze, Gerhart w 1912 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla za całokształt twórczości.

  • Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej – tu zasięgniemy wiedzy o florze i faunie Karkonoszy, obejrzymy piękne panorami górskie. Odbywają się tu również wystawy czasowe

  • Ogród Rzeźb – galeria rzeźby ceramicznej znajduje się przy niebieskim szlaku niedaleko Złotego Widoku.

  • Kościół pw. Niepokalanego Serca NMP – świątynia z XVIII wieku zbudowana została według projektu Christiana Feistesa, inspektora budowlanego zarządu dóbr rodziny Schaffgotschów.

  • Chybotek – od XIX wieku jest jedna z głównych atrakcji Szklarskiej Poręby. Jest to grupa skalna kilkumetrowej wysokości. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w dwóch miejscach daje się łatwo rozkołysać. Z uwagi na swój kształt nazywano go również „Misą cukru”.

  • Park Rozrywki Esplanada – górska kolejka grawitacyjna, urządzenie w którym przez chwilę można poczuć stan nieważkości, w okresie zimowym lodowisko z wypożyczalnią łyżew, mini golf, labirynt oraz ogród dmuchańców dla najmłodszych to atrakcje dla wszystkich spragnionych mocnych wrażeń.

  • Dinopark – park w którym znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów.

  • Stacja Turystyczna „Orle” - funkcjonowała tu huta szkła Carlsthal – jedna z najsłynniejszych hut w tej części Europy. Z całej osady przetrwał tylko ten jeden budynek w którym znajduje się bufet schroniska oraz sala kominkowa.

  • Muzeum Mineralogiczne – od 1993 roku muzeum prowadzone jest przez rodzinę Sokołowskich. Można tu obejrzeć prawie 3000 minerałów i skamieniałośćiz całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu – meteoryt Gibeon.

  • Muzeum Energetyki – znajduje się w budynku starej siłowni wodnej i można w nim zobaczyć urządzenia wykorzystywane kiedyś przez energetyków i odbiorców energii elektrycznej.

  • Park Odkrywców – najwyższy park linowy

  • Wioska Indiańska Canoe

  • Ścianka wspinaczkowa – ścianka ma 7 metrów wysokości i znajduje się przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę.

  • Park Linowy – Trollandia – znajduje się na terenie parku miejskiego w centrum miasta (naprzeciwko Skweru Radiowej Trójki)

  • Szkoła Górka „Quasar” - park linowy, położony w naturalnym środowisku „Kruczych Skał”

 


do góry