Jesteś tutaj: Aktualności
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

01-08-2017
Rejs łodzią wodorową wokół Ziemi

Niedawno w rejs dookoła świata wyruszyła łódź zasilana w dzień energią pozyskaną z wiatru i słońca, a w nocy wodorem. Ten niezwykły katamaran nosi nazwę Energy Observer i został zbudowany w 1983 roku. Projekt przerobienia katamarana na bez-emisyjną łódź kosztował 5 milionów dolarów.

Twórcą łodzi jest Bertand Piccard – szef firmy Solar Impulse Foundation, która stworzyła samolot Solar Impulse 2, który napędzany jest wyłącznie energią słoneczną.

Katamaran ma ponad 30 metrów długości, prawie 13 metrów szerokości i waży 28 ton. Taka długość łodzi pozwoliła na zainstalowanie paneli solarnych i niewielkich turbin wiatrowych.

Podczas niesprzyjających warunków pogodowych – kiedy nie ma wiatru albo niebo jest zachmurzone nawet w nocy, uruchamiany jest napęd bazujący na ogniwach wodorowych. Energia produkowana jest w nim dzięki procesowi elektrolizy wody morskiej.

Plan zakłada, że łódź opłynie całą naszą planetę. Katamaran zawita aż do 50 państw, 101 portów zlokalizowanych w najróżniejszych zakątkach Ziemi. Podczas wyprawy wszystkie systemy pokładowe będą kontrolowane przez załogę oraz zespół inżynierów na lądzie. Celem tej wyprawy jest promowanie technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Rejs potrwa 6 lat, a roczny koszt ekspedycji wyniesie 4 miliony euro.

Wypożyczalnia Samochodów Lubin Vivacar poleca krótki filmik: 


GDZIE NAS ZNALEŹĆ
PUNKTY WYNAJMU NASZYCH POJAZDÓW
do góry