Jesteś tutaj: Blog - przydatne informacje
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Jazda EKO

Wypożyczalnia Samochodów Wałbrzych Vivacar prezentuje krótki artykuł o ekonomicznym sposobie prowadzenia pojazdu.

Wielu kierowców przestrzega zasad związanych z ekonomiczną jazdą, a wszystko po to, by zaoszczędzić na zużyciu paliwa. Przestrzeganie zasad eco-drivingu przyczynia się do mniejszych kosztów eksploatacji samochodu.

Ekonomiczne prowadzenie samochodu często jest mylnie kojarzone ze znacznym ograniczeniem prędkości. Zdaniem ekspertów najlepszą stałą  prędkością, jaką należy się poruszać to 90 km/h.

Kierowcy którzy chcą jeździć oszczędniej powinni unikać jazdy na pierwszym biegu ponieważ zużywa ona najwięcej paliwa. Dobrze jest jak najszybciej zmienić bieg na wyższy.

Kolejnym ważnym elementem ekonomicznej jazdy jest sposób zmiany biegów. Najlepiej jest zmieniać bieg, kiedy silnik osiągnie 2500-3000 obrotów na minutę. Zmiana biegu przy wyższych obrotach silnika spowoduje większe zużycie paliwa.

Emisja spalin będzie niższa, jeśli samochód będzie jechał na wyższym biegu, a jednocześnie obroty silnika będą niższe.

Zaraz po uruchomieniu silnika powinieneś ruszyć i zachować stałą prędkość. Pozostawienie samochodu z włączonym silnikiem w bezruchu, sprawi, że koszty paliwa będą wyższe.

Kolejnym elementem jest gwałtowne hamowanie i przyspieszanie - to również spowoduje, że wzrosną koszty paliwa.

Kolejnym sposobem na redukcję zużycia paliwa jest hamowanie silnikiem.

Zmiana biegu na niższy powinna odbywać się w czasie, gdy silnik osiągnie 1200 obrotów na minutę, a dodając do tego umiejętne operowanie sprzęgłem bez problemu zahamujesz. Podczas tego sposobu hamowania, do silnika nie dociera paliwo.

Podczas długich postojów np. na przejeździe kolejowym - wyłącz silnik.

Im cięższy samochód tym zużycie paliwa będzie wyższe a zatem pozbądź się niepotrzebnych ciężkich rzeczy z bagażnika i systematycznie porządkuj swoje auto.

Nie używasz bagażnika dachowego, uchwytów na rowery? Zdemontuj je - większy opór powietrza generuje więcej obrotów, a co za tym idzie - więcej paliwa.

Zachowaj większe odstępy na drodze i staraj się przewidywać zachowanie innych kierowców. Gwałtowne hamowanie zwiększy zużycie paliwa i może stworzyć niepotrzebne zagrożenie.

Przestrzegając powyższych zasad możesz zredukować zużycie paliwa od 5 do nawet 25% na takim samym dystansie.

 


GDZIE NAS ZNALEŹĆ
PUNKTY WYNAJMU NASZYCH POJAZDÓW
do góry