Jesteś tutaj: Blog - przydatne informacje
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Nocne Podróże

Jak jeździć bezpiecznie nocą? Na to pytanie dziś odpowiemy w przygotowanym artykule. Wypożyczalnia Samochodów Wałbrzych Vivacar - zachęcamy do lektury!

Jazda nocą jest trudniejsza ponieważ wymaga od kierowcy większego skupienia. Najbardziej niebezpieczne sytuacje związane z nocnym podróżowaniem spowodowane są zmęczeniem kierowcy oraz oślepiającymi światłami innych samochodów.

Prawidłowe ustawienie świateł i czystość

Przygotowując się do nocnej wyprawy samochodem sprawdź w jakim stanie są żarówki i zadbaj o prawidłowe ustawienie świateł. Złe ustawienie świateł to nie jest tylko dyskomfort dla kierowcy, ale również duże zagrożenie dla kierowców z przeciwnego pasa ruchu, których światła Twojego samochodu mogą oślepiać. Kolejnym ważnym elementem, który znacznie poprawia widoczność na drodze nocą to czyste szyby i reflektory. Czyste szyby od zewnętrznej i wewnętrznej strony znacznie poprawią jakość widzenia nocą.

Oświetlenie w środku

Posiadasz w swoim samochodzie możliwość regulacji podświetlenia deski rozdzielczej? Ustaw podświetlenie tak, aby nie było zbyt mocne. Intensywne światło w środku pojazdu osłabi zdolność obserwacji drogi. Pasażerowie nie powinni używać urządzeń, które emitują mocne światło. Światło ze wszystkich urządzeń w samochodzie powinno być niewidoczne dla kierowcy.

Opady?

Podczas obfitych opadów deszczu lub śniegu, można włączyć światła przeciwmgielne przednie. Wybór między krótkimi i długimi światłami zależy od przepisów i kultury kierującego pojazdem. Podczas mgły nie włączaj świateł drogowych. Podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową, natężenie ruchu jest duże nawet nocą i dlatego też nie należy włączać długich świateł. Chwilowe oślepienie światłami jadącego z na przeciwka kierowcy, stwarza poważne zagrożenie na drodze, ponieważ kierowca może stracić panowanie nad kierownicą.

Zmęczenie

Każdy kierowca nocą szybciej odczuwa zmęczenie. Jest to spowodowane tym, że nocą organizm człowieka przyzwyczajony jest do odpoczynku, snu i nawet po dwóch godzinach jazdy kierowcy zaczynają popełniać niebezpieczne błędy. Takie błędy często są porównywalne do tych jakie popełniają kierowcy z alkoholem we krwi na poziomie 0,5 promila. Kierowcy bagatelizują zmęczenie. Ziewanie, nierówny tor jazdy, trudności z odtworzeniem ostatnich sekund podróży - to symptomy bardzo niebezpieczne na drodze. W takiej sytuacji zatrzymaj się, zjedz posiłek i idź na spacer.

Prędkość

Chociaż w nocy można jechać szybciej to prędkość powinna być dostosowana do warunków atmosferycznych jakie panują za oknem oraz do widoczności. Noc mocno ogranicza pole widzenia, a jeśli jedziesz nieoświetloną drogą widzisz tylko dystans oświetlony przez reflektory własnego auta. Droga zatrzymania auta nie powinna być dłuższa od zasięgu jej oświetlenia przez pojazd. Szybka jazda może sprawić, że kierowca nie zareaguje właściwie na wyłaniające się z ciemności przeszkody.  

Kultura jazdy

Dobrze jest pamiętać o przestrzeganiu zasad, które nie zaszkodzą ani Tobie ani innym uczestnikom ruchu drogowego. Zachowaj odpowiedni odstęp (nie jedź zbyt blisko, aby nie oślepiać innych kierowców jadących przed nami). Zmieniaj światła drogowe odpowiednio wcześnie, myśląc przy tym o pieszych i innych kierowcach.

Ułatwienia

Nocne podróże samochodem nie należą do łatwych i przyjemnych i dlatego właśnie producenci aut dbają o poprawę komfortu i bezpieczeństwa. Do tego typu udogodnień należą: automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne, reflektory z funkcją pozwalającą na doświetlenie zakrętów oraz automatycznie włączające się i wyłączające się światła drogowe.

Pamiętaj o bezpiecznej podróży nocą. Szerokiej drogi życzy

wypożyczalnia samochodów wałbrzych


GDZIE NAS ZNALEŹĆ
PUNKTY WYNAJMU NASZYCH POJAZDÓW
do góry