Jesteś tutaj: Punkty wynajmu
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Kamienna Góra

Wypożyczalnia Samochodów Vivacar jest dostępna dla naszych klientów w Kamiennej Górze!

Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Kamiennej Góry!

Nowe, komfortowo wyposażone auta osobowe, dostawcze oraz busy, wypożyczamy auta z każdego segmentu. Posiadamy atrakcyjne ceny i kompetentny personel, który dba o najwyższą jakość naszych usług.

Wypożyczalnia Samochodów Kamienna Góra Vivacar – zadowolenie naszych klientów jest naszym priorytetem!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237

Kamienna Góra – miasto położone w województwie dolnośląskim, w Kotlinie Kamiennogórskiej. Jest częścią Bramy Lubawskiej i częściowo znajduje się na stokach Czarnego Lasu Gór Kruczych w Sudetach Środkowych. Miasto zlokalizowane nad rzeką Bóbr, u ujścia jego prawego dopływu Zadrny. Kamienna Góra jest ośrodkiem przemysłowym, handlowym i kulturalnym.

Początki miasta związane są z księciem Henrykiem I Brodatym, który miał zbudować budowlę obronną na Górze Zamkowej, u podnóża której rozwinęło się podgrodzie – zalążek przyszłego miasta.

Miejscowość wymieniona w 1232 roku jako Landeshut i Landishute w 1249 roku. Miejscowość wzmiankowana jest również w 1249 roku w wydanym przez księcia Bolesława dokumencie, gdzie została zanotowana z zlatynizowanej, staropolskiej formie „Camena Gora”

W tym samym roku książę Bolesław Rogatka zezwolił wówczas benedyktynom z Krzeszowa lokować osadę targową Landishute na prawie magdeburskim. Zakonnicy jednak z nadanego im prawa nie skorzystali i przez kolejne lata w dotychczasowym kształcie rozwijała się powoli. W dokumencie tym Kamienna Góra wymieniana jest jako osada targowa pierwotnie założona na słowiańskim prawie polskim „iure polonico”.

W 1289 roku osadę odkupił od Benedyktynów Bolko I Surowy, a w 1292 roku ponownie nadał jej prawa miejskie. W 1334 roku miasto otrzymało przywilej handlu solą i warzenia piwa. Miasto wielokrotnie było miejscem walk, a w 1426 roku została zniszczona. Później stało się ośrodkiem związanym z produkcją włókienniczą.

W czasie wojny siedmioletniej dokładniej 23 czerwca 1760 roku miała miejsce bitwa pod Kamienną Górą nazywana „Pruskimi Termopilami”.

W 1813 roku, podczas wojen napoleońskich w pobliżu miasta, miała miejsce koncentracja wojsk prusko-rosyjskich. Wtedy to car Aleksander I i król Prus Fryderyk Wilhelm III byli gośćmi w kamiennogórskim zamku Grodztwo.

W XIX wieku używano nazwy Kamieniogóra i spolszczonej nazwy niemieckiej Łańcut, znana też była nazwa Kamienna Góra. W II połowie XIX podjęto próby związane z wydobyciem węgla kamiennego.

W 1860 roku czasie miasto zyskało instalację gazową, a w 1883 roku energię elektryczną.

Podczas II wojny światowej do Kamiennej Góry częściowo przeniesiono produkcję łozysk kulkowych z bombardowanej przez aliantów fabryki łożysk w Schweinfurcie.

Po 1945 roku ustalono aktualną nazwę miasta, która została zatwierdzona 7 maja.

 

W Kamiennej warto zobaczyć:

 • Kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła z gotyckim prezbiterium z XVI wieku

 • Kościół pomocniczy pw. Bożego Ciała pochodzący z 1560 roku

 • Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej – kiedyś ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki, jeden z 6 kościołów łaski zbudowanych przez protestantów na mocy ugody altransztadzkiej. Projektantem i budowniczym kościoła był śląski architekt Martin Frantz.

 • Zespół zamkowy z XVI wieku wraz z parkiem i ruiną zamku renesansowego z XVI wieku, przebudowanego w XIX wieku.

 • Mury miejskie z XV wieku

 • neorenesansowy ratusz datowany na drugą połowę XIX wieku projektu dwóch wrocławskich architektów Richarda Gaze i Alfreda Böttchera. Budowa ratusza została zakończona w 1905 roku.

 • Rynek otoczony barokowymi kamieniczkami z XVII-XVIII wieku.

 • Podziemia i sztolnia – trasa turystyczna „Projekt Arado. Zaginione laboratorium Hitlera”.

 • Pomnik mauzoleum ofiar faszyzmu 1939 – 1945, którzy byli więźniami w filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen oraz w obozach jenieckich na Górze Kościelnej (Parkowej).

 • Kamienny obelisk ustawiony na wzgórzu po prawej stronie drogi biegnącej do osiedla Antonówka. Obelisk ustawiony został w 1880 roku na pamiątkę parady wojsk koalicji antynapoleońskiej, która miała miejsce 10 sierpnia 1813 roku.

 • Muzeum Tkactwa mieszczące się w barokowej kamienicy przy rynku.

 • Dawne zakłady tekstylne „Kamodex” - założycielem tkalni lnu i wytwórni przędzy był radca prawny Falk Valentin Grünfeld. Po II wojnie światowej w budynku dawnej tkalni i domu handlowego Grünfelda funkcjonowały Zakłady Przemysłu Odzieżowego firmy Kamodex.


do góry