Jesteś tutaj: Punkty wynajmu
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Kłodzko

Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Kłodzka! – jednego z najbardziej rozpoznawalnych miast na Dolnym Śląsku z uwagi na górującą nad zabudowaniami twierdzę obronną. Poruszaj się bezpiecznie, łatwo i wygodnie jednym z naszych aut osobowych, dostawczych lub busem. Wypożyczalnia Samochodów Kłodzko Vivacar – Serdecznie zapraszamy!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237

Kłodzko to największe Miasto Ziemii Kłodzkiej, zlokalizowane w środkowej części Kotliny Kłodzkiej położone jest nad rzeką Nysą Kłodzką. To stolica historycznego Hrabstwa Kłodzkiego. Dawniej był to newralgiczny punkt ponieważ przez miasto przebiegał „bursztynowy szlak” a dodatkowo leży ono na pograniczu z Czechami i niestety z tych powodów historia Kłodzka była bardzo zmienna.

Początki Kłodzka sięgają XI wieku i wtedy to miały miejsce walki pomiędzy Piastami a Przemyślidami. W 1003 r. miasto na krótko opanował Bolesław Chrobry, natomiast w 1114r. Gród podbił czeski książę Sobiesław I, który w 1137 r. podpisał z Bolesławem Krzywoustym pokój zielonoświątkowy, który mówił o tym że Ziemia Opawska i Kotlina Kłodzka należą do Czech.

Od 1310 r. istniała w Kłodzku szkoła parafialna prowadzona przez joannitów, a najbardziej znanym uczniem był późniejszy arcybiskup praski Arnoszt z Pardubic. W 1349r. do miasta przyjechali augustianie (stało się to właśnie dzięki Arnosztowi) i to dla nich został ufundowany klasztor i kolegiata na Górze Zamkowej.

Kłodzko ponownie rozkwitło i prężnie się rozwijało kiedy to po zakończonych wojnach z Husytami, zostało siedzibą hrabstwa w 1458 roku dzięki królowi Jerzemu z Podiebradów.
Rozwój miasta trwał do XVI wieku do wojny trzydziestoletniej.

W 1526 r. Kłodzko i cały Śląsk oraz Czechy zaczęły należeć do Habsbugrów. Ten czas okazał się bardzo trudny pod względem społeczno-religijnymi, ponieważ w 1562 r. luteranie stanowili większość mieszkańców Kłodzka i przejęli oni kościół parafialny. Przez reformację upadły także klasztory franciszkanów i bernardynów, a budynki należące do klasztorów przekształcono na szpitale, ogrody na cmentarze dla mieszkańców przedmieść.

1622 r. to czas kiedy miasto zostało zwyciężone przez Austriaków, wtedy to zniszczony zamek Austriacy odbudowali zamieniając go w twierdzę. Podczas I wojny śląskiej Kłodzko dostały Prusy. Odbyło się to w 1742 r. na mocy pokoju wrocławskiego. Widząc strategiczne położenie Kłodzka, Fryderyk II Wielki, unowocześnił fortyfikacje oraz rozbudował twierdzę. W latach 1756-1763 trwała wojna siedmioletnia i wtedy Austriacy znowu zdobyli miasto (1760r.). Kłodzko jednak musiało zostać zwrócone Prusom na mocy pokoju w 1763 r. w Hubertusburgu. Podczas wojen napoleońskich twierdza była oblegana ostatni raz.

W Kłodzku warto zobaczyć takie miejsca jak:

  • bastionowa twierdza z 1577 r. zbudowana w miejscu zamku
  • późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
  • barokowy zespół klasztorny franciszkański: Kościół Matki Boskiej Różańcowej a także klasztor.
  • Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha, obecna budowla pochodzi z 1643 roku i zbudowana została przez bernardynów. Kiedyś był to gotycki kościół Chrystusa Króla z XIII wieku. W tym miejscu został założony klasztor przez joannitów, ale w 1470r. spłonął.
  • Gotycki most św. Jana na Młynówce z barokowymi figurami, miniatura mostu Karola w Pradze. Jest to najstarszy most gotycki w Polsce.
  • Ratusz z renesansową wieżą
  • dawne kolegium jezuickie
  • Muzeum Ziemii Kłodzkiej
  • kamienny średniowieczny krzyż pokutny znajdujący się na terenie cmentarza komunalnego z wyrytą dzidą, która była narzędziem zbrodni

do góry