Jesteś tutaj: Punkty wynajmu
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Lubań Śląski

Wypożyczalnia Samochodów Lubań Vivacar gorąco zaprasza!

Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Lubania!

Posiadamy bogatą ofertę samochodów osobowych, dostawczych oraz busów. Vivacar to firma dbająca o wysoką jakość świadczonych usług i komfort jazdy dlatego w ofercie posiadamy nowe, bezpieczne, bogato wyposażone auta.

Wypożyczalnia Samochodów Lubań Vivacar – niskie ceny i przyjemność jazdy!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237

Lubań – to miasto położone w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Miasto zlokalizowane jest na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą.

Pierwszą nazwą miejscowości była serbołużycka nazwa Luban. Po podbiciu w średniowieczu Słowian połabskich z plemion Serbów łużyckich mieszkających na Łużycach nazwa została później zgermanizowana na Lauban. Po II wojnie światowej nadano miejscowości nazwę Lubań, która nawiązuje do łużyckiej.

Miasto otrzymało prawa miejskie w XIII wieku. W 1243 roku margrabia brandenburski Otton III otrzymał Milsko (wraz z Lubaniem) jako posag księżniczki Beatrycze, córki króla czeskiego Wacława I. Od 1319 do 1337 roku miasto leżało w obrębie księstwa jaworskiego. Po 1337 roku Lubań przeszedł pod panowanie króla czeskiego Jana Luksemburskiego.

W latach 1346-1815 Lubań przynależał do górnołużyckiego Związku Sześciu Miast.

W 1635 miasto znajdowało się pod panowaniem saskim. W 1707 roku Lubań odwiedził król Stanisław Leszczyński, a w 1734 roku odbyła się niezwykła iluminacja na cześć króla Polski Augusta III Sasa.

Rozwój miasta miał miejsce po połączeniach kolejowych ze Zgorzelcem i Węglińcem (1865 r.), Jelenią Górą (1866r.), Leśną(1896 r.). Ważna dla Lubania była też elektryfikacja linii kolejowej między Wrocławiem a Zgorzelcem- jedna z pierwszych tzw. Śląska Kolej Górska, która biegła od Zgorzelca i Węglińca, poprzez Lubań, Jelenią Górę, Wałbrzych, a na końcu trasy było Kłodzko. Linia kolejowa poprowadzona była w trudnych warunkach górskich przez najlepiej rozwinięte gospodarczo miasta Śląska. To była jedna z pierwszych zelektryfikowanych kolei w Europie.

Od lutego do maja 1945 roku toczyły się walki Armii Czerwonej z wojskami niemieckimi o miasto, w efekcie Lubań został zniszczony w 60%. 8 marca 1945 roku Lubań odwiedził sam Josef Goebbels, aby pogratulować szesnastolatkowi otrzymania Krzyża Żelaznego 2 klasy.

 

Lubań to miasto pełne ciekawych zabytków:

  • obszar starówki

  • neogotycki kościół parafialny pw. Trójcy Świętej z XIX wieku, zbudowany według projektu Alexisa Langera.

  • kościół ewangelicki Marii Panny

  • dzwonnicza wieża Trynitarska należąca do kościoła pw. Świętej Trójcy

  • park miejski założony na początku XIX wieku

  • mury miejskie z 1318 roku – do ich budowy został użyty bazalt z pobliskich kamieniołomów, kiedyś wokół murów była fosa oraz cztery główne bramy miejskie: Nowogrodziecka, Mikołajska, Bracka i Zgorzelecka – do naszych czasów zachowały się fragmenty

  • wieża Kramarska – pozostałość po ratuszu z XIV wieku

  • ratusz wzniesiony w stylu renesansowym z 1554 roku, obecnie budynek mieści Salę Rajców Miejskich, Muzeum Regionalne, Urząd Stanu Cywilnego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną

  • obiekty po dawnych Królewskich Zakładach Kolei Górskiej (ZNTK Lubań) – jest to jeden z największych tego typu zachowanych do dziś zabytków w Polsce i Europie.


do góry