Wypożyczalnia Samochodów Lubań Vivacar gorąco zaprasza!
Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Lubania!
Posiadamy bogatą ofertę samochodów osobowych, dostawczych oraz busów. Vivacar to firma dbająca o wysoką jakość świadczonych usług i komfort jazdy dlatego w ofercie posiadamy nowe, bezpieczne, bogato wyposażone auta.
Wypożyczalnia Samochodów Lubań Vivacar – niskie ceny i przyjemność jazdy!
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237
Lubań – to miasto położone w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Miasto zlokalizowane jest na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą.
Pierwszą nazwą miejscowości była serbołużycka nazwa Luban. Po podbiciu w średniowieczu Słowian połabskich z plemion Serbów łużyckich mieszkających na Łużycach nazwa została później zgermanizowana na Lauban. Po II wojnie światowej nadano miejscowości nazwę Lubań, która nawiązuje do łużyckiej.
Miasto otrzymało prawa miejskie w XIII wieku. W 1243 roku margrabia brandenburski Otton III otrzymał Milsko (wraz z Lubaniem) jako posag księżniczki Beatrycze, córki króla czeskiego Wacława I. Od 1319 do 1337 roku miasto leżało w obrębie księstwa jaworskiego. Po 1337 roku Lubań przeszedł pod panowanie króla czeskiego Jana Luksemburskiego.
W latach 1346-1815 Lubań przynależał do górnołużyckiego Związku Sześciu Miast.
W 1635 miasto znajdowało się pod panowaniem saskim. W 1707 roku Lubań odwiedził król Stanisław Leszczyński, a w 1734 roku odbyła się niezwykła iluminacja na cześć króla Polski Augusta III Sasa.
Rozwój miasta miał miejsce po połączeniach kolejowych ze Zgorzelcem i Węglińcem (1865 r.), Jelenią Górą (1866r.), Leśną(1896 r.). Ważna dla Lubania była też elektryfikacja linii kolejowej między Wrocławiem a Zgorzelcem- jedna z pierwszych tzw. Śląska Kolej Górska, która biegła od Zgorzelca i Węglińca, poprzez Lubań, Jelenią Górę, Wałbrzych, a na końcu trasy było Kłodzko. Linia kolejowa poprowadzona była w trudnych warunkach górskich przez najlepiej rozwinięte gospodarczo miasta Śląska. To była jedna z pierwszych zelektryfikowanych kolei w Europie.
Od lutego do maja 1945 roku toczyły się walki Armii Czerwonej z wojskami niemieckimi o miasto, w efekcie Lubań został zniszczony w 60%. 8 marca 1945 roku Lubań odwiedził sam Josef Goebbels, aby pogratulować szesnastolatkowi otrzymania Krzyża Żelaznego 2 klasy.
Lubań to miasto pełne ciekawych zabytków:
-
obszar starówki
-
neogotycki kościół parafialny pw. Trójcy Świętej z XIX wieku, zbudowany według projektu Alexisa Langera.
-
kościół ewangelicki Marii Panny
-
dzwonnicza wieża Trynitarska należąca do kościoła pw. Świętej Trójcy
-
park miejski założony na początku XIX wieku
-
mury miejskie z 1318 roku – do ich budowy został użyty bazalt z pobliskich kamieniołomów, kiedyś wokół murów była fosa oraz cztery główne bramy miejskie: Nowogrodziecka, Mikołajska, Bracka i Zgorzelecka – do naszych czasów zachowały się fragmenty
-
wieża Kramarska – pozostałość po ratuszu z XIV wieku
-
ratusz wzniesiony w stylu renesansowym z 1554 roku, obecnie budynek mieści Salę Rajców Miejskich, Muzeum Regionalne, Urząd Stanu Cywilnego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną
-
obiekty po dawnych Królewskich Zakładach Kolei Górskiej (ZNTK Lubań) – jest to jeden z największych tego typu zachowanych do dziś zabytków w Polsce i Europie.