Wypożyczalnia Samochodów Świdnica Vivacar!
Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Świdnicy!
Oferujemy bogaty wachlarz nowoczesnych samochodów, dzięki temu poruszanie się po mieście jakim jest Świdnica będzie doskonałe i to sprawi, że nawet długi i stresujący dzień spędzony za kierownicą przebiegnie gładko. Wypożyczalnia Samochodów Świdnica Vivacar!
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237
Świdnica to miasto położone w województwie dolnośląskim na Przedgórzu Sudeckim nad rzeką Bystrzycą.
Nazwa „Świdnica” pochodzi od staropolskiej nazwy krzewu świdny, który jest jednym z jadalnych rodzajów derenia. Miejsce w którym miasto zaczęło się rozrastać porośnięte było właśnie tą rośliną.
Początki miasta datowane są na XIII wiek. Świdnica otrzymała prawa miejskie z inicjatywy księżnej Anny, która była żoną Henryka Pobożnego albo jej syna Henryka III.
Kiedyś Świdnica była stolicą księstwa świdnicko-jaworskiego, nad którym władzę sprawowali książęta piastowcy. Obecnie prężnie rozwijający się ośrodek przemysłowy w dziedzinach motoryzacji, elektroniki czy też branży spożywczej.
Świdnica słynęła z produkcji noży, płótna, a najbardziej została rozsławiona dzięki produkcji piwa.
W miastach takich jak: Praga, Toruń, Wrocław, Brzeg, Oleśnica, Heidelberg, Pizie czy Krakowie znajdowały się „Piwnice Świdnickie” i tam właśnie podawano piwo warzone w Świdnicy.
W latach 1380-1382 miał miejsce konflikt, ale świdnickie piwo obroniło swą mocną pozycję na rynku. Niestety po śmierci Agnieszki – wdowie po Bolku II, miasto było rządzone przez Czechów.
Ciekawostką jest to, że w 1504 roku w mieście istniała jedna z najstarszych na Śląsku loterii miejskich.
W latach 1517–1528 w piwnicach ratusza bito półgrosze świdnickie, które miały mniejszą wartość od ówczesnych półgroszy polskich. Doprowadziło to do wielkiej afery i reformy monetarnej w 1526 roku. Mówi się, że w ciągu 12 lat piwnice ratusza świdnickiego opuściło 77 mln sztuk półgroszy.
W 1520 wybuchło powstanie rzemieślników skupionych w cechach. Przywódcy ruchu zostali zwabieni podstępnie do Wrocławia i tam straceni.
W latach 1945-1989 mieściły się tutaj zakłady produkcyjne, utworzone w większości na bazie przedsiębiorstw niemieckich, m.in.: Fabryka Wagonów Świdnica, Zakłady Wytwórcze Aparatury Precyzycjnej „MERA-PAFAL”, Zakłady Elektroniki Samochodowej "Elmot”, Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych, Dolnośląskie Zakłady Białoskórniczo-Rękawicznicze „Renifer”, Dolnośląskie Zakłady Magnetyzowe, Dolnośląskie Fabryki Mebli, a także Świdnickie Zakłady Artykułów Technicznych.
W Świdnicy warto zobaczyć:
- Kościół Pokoju – świątynia szachulcowa zbudowana w 1657 roku. Zabytek ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Mury obronne miasta datowane na XIV wiek.
- Ratusz z połowy XIV wieku w którym obecnie znajduje się Muzeum Kupiectwa.
- Katedra św. Wacława i Stanisława – gotycki kościół, największy na Dolnym Śląsku z wieżą liczącą ponad 100 metrów, która zaliczana jest do trzeciej pod względem wysokości w Polsce.
- Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy – powstała z dawnej kaplicy cmentarnej.
- Młyn zbożowy z 1283 roku – najstarszy młyn w mieście, należał do szpitala Krzyżowców.