Jesteś tutaj: Punkty wynajmu
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Świdnica

Wypożyczalnia Samochodów Świdnica Vivacar!

Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Świdnicy!

Oferujemy bogaty wachlarz nowoczesnych samochodów, dzięki temu poruszanie się po mieście jakim jest Świdnica będzie doskonałe i to sprawi, że nawet długi i stresujący dzień spędzony za kierownicą przebiegnie gładko. Wypożyczalnia Samochodów Świdnica Vivacar!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237

Świdnica to miasto położone w województwie dolnośląskim na Przedgórzu Sudeckim nad rzeką Bystrzycą.

Nazwa „Świdnica” pochodzi od staropolskiej nazwy krzewu świdny, który jest jednym z jadalnych rodzajów derenia. Miejsce w którym miasto zaczęło się rozrastać porośnięte było właśnie tą rośliną.
Początki miasta datowane są na XIII wiek. Świdnica otrzymała prawa miejskie z inicjatywy księżnej Anny, która była żoną Henryka Pobożnego albo jej syna Henryka III.

Kiedyś Świdnica była stolicą księstwa świdnicko-jaworskiego, nad którym władzę sprawowali książęta piastowcy. Obecnie prężnie rozwijający się ośrodek przemysłowy w dziedzinach motoryzacji, elektroniki czy też branży spożywczej.
Świdnica słynęła z produkcji noży, płótna, a najbardziej została rozsławiona dzięki produkcji piwa.

W miastach takich jak: Praga, Toruń, Wrocław, Brzeg, Oleśnica, Heidelberg, Pizie czy Krakowie znajdowały się „Piwnice Świdnickie” i tam właśnie podawano piwo warzone w Świdnicy.

W latach 1380-1382 miał miejsce konflikt, ale świdnickie piwo obroniło swą mocną pozycję na rynku. Niestety po śmierci Agnieszki – wdowie po Bolku II, miasto było rządzone przez Czechów.

Ciekawostką jest to, że w 1504 roku w mieście istniała jedna z najstarszych na Śląsku loterii miejskich.

W latach 1517–1528 w piwnicach ratusza bito półgrosze świdnickie, które miały mniejszą wartość od ówczesnych półgroszy polskich. Doprowadziło to do wielkiej afery i reformy monetarnej w 1526 roku. Mówi się, że w ciągu 12 lat piwnice ratusza świdnickiego opuściło 77 mln sztuk półgroszy.

W 1520 wybuchło powstanie rzemieślników skupionych w cechach. Przywódcy ruchu zostali zwabieni podstępnie do Wrocławia i tam straceni.

W latach 1945-1989 mieściły się tutaj zakłady produkcyjne, utworzone w większości na bazie przedsiębiorstw niemieckich, m.in.: Fabryka Wagonów Świdnica, Zakłady Wytwórcze Aparatury Precyzycjnej „MERA-PAFAL”, Zakłady Elektroniki Samochodowej "Elmot”, Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych, Dolnośląskie Zakłady Białoskórniczo-Rękawicznicze „Renifer”, Dolnośląskie Zakłady Magnetyzowe, Dolnośląskie Fabryki Mebli, a także Świdnickie Zakłady Artykułów Technicznych.

W Świdnicy warto zobaczyć:

  • Kościół Pokoju – świątynia szachulcowa zbudowana w 1657 roku. Zabytek ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Mury obronne miasta datowane na XIV wiek.
  • Ratusz z połowy XIV wieku w którym obecnie znajduje się Muzeum Kupiectwa.
  • Katedra św. Wacława i Stanisława – gotycki kościół, największy na Dolnym Śląsku z wieżą liczącą ponad 100 metrów, która zaliczana jest do trzeciej pod względem wysokości w Polsce.
  • Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy – powstała z dawnej kaplicy cmentarnej.
  • Młyn zbożowy z 1283 roku – najstarszy młyn w mieście, należał do szpitala Krzyżowców.

do góry