Jesteś tutaj: Punkty wynajmu
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Świeradów Zdrój

Wypożyczalnia Samochodów Vivacar zaprasza do Świeradowa!

Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Świeradowa!

Posiadamy rozbudowaną ofertę samochodów osobowych, dostawczych oraz busów. Vivacar to firma dbająca o wysoką jakość świadczonych usług i komfort jazdy dlatego w ofercie posiadamy nowe, bezpieczne, bogato wyposażone auta.

Wypożyczalnia Samochodów Świeradów-Zdrój Vivacar – przejedź się!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237

Świeradów Zdrój – jest to miejscowość uzdrowiskowa położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Miasto leżące w Górach Izerskich na wysokości, w dolinie rzeki Kwisy 450-710 m.n.p.m.

Pierwsze wzmianki dotyczące powstałej osady w miejscu dzisiejszego Świeradowa pochodzą z XIII, XIV wieku. Osada nosiła nazwę Flyns, a później Flinsberg. Dzieje tego uzdrowiska są mocno związane z plemionami łużyckimi.

Dzisiejsze miasteczko uzdrowiskowe pierwszy raz pojawia się pod nazwą Fegebeutel w 1524 roku lub według innego źródła w 1550 roku. Nazwę zawdzięczać można karczmie, która mieściła się przy drodze z Mirska do Czech. W dosłownym tłumaczeniu fegebeutel oznacza czyścisakwę. Inne źródła mówią o tym, że w tym samym czasie funkcjonowała inna nazwa miasta jaką był Flinsberg.

Pierwsza wzmianka o świeradowskich wodach pochodzi z 1572 roku z książki autorstwa berlińskiego lekarza Leonarda Thurneyssera. Autor opisuje zimne i ciepłe mineralne i metaliczne wody świeradowskiego źródła, które nazywa „świętym źródłem”.

Niestety wojna trzydziestoletnia spowodowała, że eksploatację źródeł trzeba było odłożyć na lepsze czasy. W latach 1634-1639 miasto było plądrowane aż trzy razy przez wojska carskie. Głównym powodem plądrowań było wyznanie protestanckie mieszkańców oraz udzielanie schronienia wygnańcom religijnym. Najcięższe lata dla Świeradowa to 1642-1645. Najpierw w 1642r. cesarska

armia pod dowództwem gen. Piccolomini ograbiła Świeradów. Wkrótce przeszły tędy wojska gen. Montecuculiniego, Wittenberga i Contiego. Podczas szturmu na zamek Gryf przez Szwedów w 1645 roku, wojska rotmistrza Hermanna stacjonowały w mieście. Świeradów został doszczętnie splądrowany a oprócz tego musiał spłacić odszkodowania wojenne dla zamku Gryf.

W 1754 roku tzw. górne źródło ocembrowano i okryto dachem, a obok wybudowano niewielkie schronisko. Miasto rozpoczęło działalność uzdrowiskową w 1768 roku. W tym roku poprawiona została obudowa górnego źródła, a obok wybudowano dom mieszkalny z 14 pokojami tzw. „stary dom źródlany”, gdzie przebywali kuracjusze. W lipcu 1770 roku założono księgę kuracyjną.

Oprócz działalności uzdrowiskowej mieszkańcy żyli z rolnictwa i chałupnictwa, hodowli bydła, wytwarzania wyrobów z drewna oraz pozyskiwania płodów runa leśnego. W mieście istniały również zakłady przędzenia bawełny, szynki, gospody, sklepy z artykułami kolonialnymi i szklanymi oraz młyny wodne, młyn do mielenia kory dębowej, tartaki, młyńskie szlifiernie drewna, a także łupkarnia. W Świeradowie pracowali piekarze, rzeźnicy, szewcy, krawce, bednarze, tokarze, stolarze, cieśle, kowale.

W latach 1846-1866 wybudowano linię kolejową pomiędzy Wrocławiem a Gorlitz, jak również z Węglińca do Jeleniej góry przez Gryfów i dalej przez Wałbrzych do Wrocławia. Mocno to wpłynęło na rozwój turystyki

Na przełomie lat 1920-1930 Świeradów był nowoczesną miejscowością uzdrowiskową. Znajdowało się tu kilka zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dom Zdrojowy z 70 pokojami, Łazienki Leopolda z 50 pokojami), 23 restauracje, gospody i kawiarnie, 128 domów wynajmujących kwatery, 9 garaży samochodowych, wypożyczalnie samochodów, pocztę, telegraf, rozmównicę publiczną, obiekty rekreacyjno-sportowe, handlowe i prywatne kolegium nauczycielskie.

W 1935 roku lekarze, przemysłowcy, właściciele domów sanatoryjnych, hoteli i pensjonatów założyli związek mający na celu opiekę nad rozwojem ruchu turystycznego, a efektem jego działalności było między innymi wybudowanie drogi między Świeradowem i Szklarską Porębą.

Położenie miasta z daleka od działań II wojny światowej sprawił, że do końca 1944 roku uzdrowisko funkcjonowało bez przerwy.

 

Świeradów Zdrój posiada interesujące miejsce, które trzeba koniecznie odwiedzić:

  • XIX-wieczny park zdrojowy

  • budynek „Stary Zdrój”

  • dom zdrojowy – obecny budynek powstał w 1899 roku i zaprojektował go architekt Grosser, który stoi obecnie w miejscu strawionego pożarem Domu Źródlanego. Budynek składa się z dwóch części, którą są ze sobą połączone halą spacerową. Jest to najdłuższa na Dolnym Śląsku hala spacerowa.

  • Izerski Park Ciemnego Nieba – pierwszy na świecie transgraniczny park tego typu. Celem istnienia parku jest zachowanie ciemnego nieba, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie gwiazd. Aby tam trafić, należy ze Stogu Izerskiego udać się czerwonym szlakiem na Polanę Izerską, a potem niebieskim szlakiem do „Chatki Górzystów”.

  • Łazienki Ludwika – budynek został wybudowany przy dolnym źródle w 1879 roku, w miejscu gdzie w 1811 roku bawiące się nad brzegiem rzeki dzieci, odkryły źródło wody mineralnej. Łazienki posiadały wówczas 8 podgrzewanych kabin do przeprowadzania kąpieli borowinowych, mineralnych, wodnych, w wywarze świerkowym, o raz zimne i gorące prysznice.

  • Kolej Gondolowa „Ski & Sun” na Stóg Izerski

  • Grób Liczyrzepy – znajduje się na skrzyżowaniu leśnych dróg z szosą ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby, w pobliżu ujść potoków: Wodopój i Płóka z Kwisą na wysokości ok. 590 m.n.p.m.

  • sztuczna grota – znajduje się u podnóża tarasu na którym wznosi się Dom Zdrojowy;. Grota powstała w XIX wieku. Początkowo służyła jako pijalnia wody mineralnej. Obok wmurowana jest tablica ku czci dr Mieczysława Orłowicza, pioniera polskiej turystyki w Sudetach, którego imię nosi Główny Szlak Sudecki rozpoczynający się w Świeradowie-Zdroju wiedzie przez najciekawsze partie Sudetów do Prudnika.

  • Wieża Mon Plaisir (w tłumaczeniu Moja Przyjemność) – powstała w latach 1803-1804 z inicjatywy właściciela Pobiednej Adolfa Traugutta von Gersdorfa.

  • Izerski Punkt antygrawitacyjny – znajduje się 300 metrój od dolnej stacji kolei gondolowej (w stronę Czerniawy). Zatrzymany samochód sam jedzie pod górę – warto sprawdzić

  • Łazienki Marii – budynek powstał według najnowocześniejszych standardów światowych z 1904 roku. Kuracjusze mieli do dyspozycji 12 kabin do kąpieli całkowitych, 2 kabiny do kąpieli częściowych z białymi glazurowanymi wannami, niklowaną instalację sanitarną, z ogrzewaniem i wentylacją.

  • Willa Fabrykanta – XIX-wieczny budynek w którym obecnie znajduje się Cottonina – Villa&Mineral SPA Resort. Obecna nazwa obiektu nawiązuje do historii budynku, bowiem po II wojnie światowej, przez blisko 50 lat był częścią fabryki kotoniny.

  • Muzeum Zdrojowe

  • Muzeum Myślistwa w Leśnym Grodzie

  • „Czarci Młyn” - XIX – wieczny młyn wraz z piekarnią i salą biesiadną. Obiek udostępniony jest do zwiedzania.


do góry