Jesteś tutaj: Punkty wynajmu
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Wrocław

Wrocław – wypożyczamy i zapraszamy! W stolicy Dolnego Śląska świadczymy dla Państwa usługę wypożyczania pojazdów. Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Wrocławia! Oferujemy szeroki wybór aut: małe, duże, busy i dostawcze. Z Vivacarem podróż będzie bezpieczna i prosta!

Wypożyczalnia samochodów Vivacar Wrocław – Serdecznie Zapraszamy!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237

Wrocław to stolica Dolnego Śląska, jedno z najstarszych polskich miast znajduje się nad rzeką Odrą. Obecnie Wrocław to niezwykłe miasto 12 wysp i ponad 100 mostów, jest czwartym miastem w Europie pod względem ilości mostów i kładek, znajduje się tu ich około 400. Przez rok 2016 Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury i dzięki temu wydarzeń kulturalnych w mieście jest jeszcze więcej.

Niegdyś miasto było stolicą księstwa wrocławskiego, siedzibą władz pruskiej prowincji Śląsk a także wrocławskiej rejencji. Pod koniec X wieku władzę nad Wrocławiem sprawowali Piastowie i wtedy to mieściła się w tym miejscu jedna z głównych siedzib królestwa. W pochodzącej z okresów średniowiecza „Kronice Polskiej”, Gall Anonim zaliczył Wrocław do jednej z trzech głównych siedzib Królestwa Polskiego. W XII wieku został wybudowany zamek na Ostrowie Tumskim a miasto otrzymało status kasztelanii.

W 1270 roku niedaleko Wrocławia zapisano w „Księdze Henrykowskiej” pierwsze zdanie w języku polskim. Brzmiało ono: „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai” i oznaczało to: „daj ja pokręcę żarnami a Ty odpocznij”. Zdanie to wypowiedział czeski chłop – Boguchwał nazywany Brukałą do swojej żony Polki, a ponieważ księga pisana była przez niemieckiego opata ten zapisał wszystko co słyszał i dlatego pierwsze polskie zdanie jest wtrąceniem w dziele cystersów. Od przezwiska wspomnianego wyżej czeskiego chłopa wywodzi się nazwa miejscowości pod Wrocławiem – Brukalice.

W 1741 roku podczas wojen śląskich, Wrocław i większa część Śląska, zostały zdobyte przez króla Fryderyka II i miasto włączono do Prus i dlatego też od tego czasu oficjalna nazwa miasta brzmiała: „Królewskie Stołeczne i Rezydencjalne Miasto Wrocław”.

W 1806 roku Wrocław otoczony był przez wojska napoleońskie, a 5 stycznia został zdobyty. Miasto podlegało Francji przez rok, do momentu podpisania przez Napoleona pokoju w Tylży a miało to miejsce 09.07.1807r. wtedy to miasto wróciło pod władzę pruską.

Ciekawostką jest to, że w 1863 roku bracia Karl i Louis Stangen otworzyli drugie na świecie biuro podróży „Stangen” właśnie we Wrocławiu, a w 1891 r. w bogatej żydowskiej rodzinie urodziła się i wychowywała Edyta Stein (filozof i karmelitanka) i to ją Jan Paweł II ogłosił patronką Europy w 1999 roku.

Podczas II wojny światowej Wrocław został uznany przez Niemców za twierdze i nazwany „Festung Breslau” z uwagi na to, że była to twierdza stała się siedzibą ważnych niemieckich oficjeli, ale jednocześnie miasto było narażone na bombardowania radzieckie w 1945 roku. Brało w nich udział 750 samolotów. Wrocław został zniszczony w 70%. w 1945 roku a dokładniej 2 sierpnia na konferencji poczdamskiej podjęto decyzję o przekazaniu Polsce Śląska wraz z Wrocławiem.

We Wrocławiu na uwagę każdego turysty zasługuje wiele atrakcji:

  • Hala Stulecia wybudowana w latach 1911-1913 według projektu Maxa Berga. W 2006 r. miejsce to zostało za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Ostrów Tumski – najstarsza część Wrocławia, zamieszkała od IX wieku.
  • Stare Miasto – najstarsze i najciekawsze znajdujące się lewym brzegu Odry.
  • Rynek ze Starym i Nowym Ratuszem, Piwnicą Świdnicką oraz Browarem Spiż – wrocławski rynek należy do jednego z największych w Europie.
  • Plac Solny – średniowieczny plac targowy. Powstał pod koniec XIII wieku.
  • Nowy Targ – kolejny plac targowy, pochodzący z 1214 roku
  • Plac Biskupa Nankiera –podłużny plac, jego długość to około 200 metrów.
  • Panorama Racławicka – muzeum sztuki, zobaczyć tu można obraz „Bitwa pod Racławicami”, który został namalowany w latach 1893-1894 przez malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami, która miała miejsce w 1794 roku.
  • Wrocławska fontanna multimedialna położona jest na pergoli obok Hali Stulecia i jest największą fontanną w Polsce i jedną z największych w Europie.
  • Pałac Królewski, inaczej pałac Spätgenów lub zamek królów pruskich – zbudowany w XVIII w. Mieściła się w nim siedziba królów pruskich z dynastii Hohenzollernów. Obecnie w zespole pałacowym znajduje się Muzeum Miejskie Wrocławia.
  • Ogród zoologiczny założony w 1865 roku.
  • Ogród botaniczny położony na Ostrowie Tumskim założony w 1811 roku.
  • Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim – jest to jeden z największych parków we Wrocławiu.
  • Stary Cmentarz Żydowski – zabytkowy cmentarz, aktualnie Muzeum Sztuki Cmentarnej.
  • Cmentarz Żołnierzy Włoskich

do góry