Jesteś tutaj: Punkty wynajmu
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Wypożyczalnia samochodów Jelenia Góra - Siedziba VIVACAR

Wypożyczalnia samochodów VIVACAR zaprasza do swojej centrali znajdującej się w Jeleniej Górze, ul. Spółdzielcza 27.

Do Państwa dyspozycji oddajemy szereg nowych samochodów, które umożliwią Państwu  w komfortowy sposób zwiedzić zarówno Jelenią Górę, jak również inne zakątki Karkonoszy w takich miejscowościach jak Karpacz, Szklarska Porębą, Świeradów Zdrój, a także wrócić do swojego domu z dalekiej podróży.

Zachęcamy zatem do wynajmu samochodów w naszej wypożyczalni. W naszej ofercie zarówno auta osobowe, dostawcze i busy.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237

Jelenia Góra to miasto położone w województwie dolnośląskim w północnej części Kotliny Jeleniogórskiej nad rzeką Bóbr. Początki miasta datowane są na XI-XII wiek, wtedy to u podnóża Wzgórza Bolesława Krzywoustego, powstała osada rzemieślniczo- targowa, a na wzgórzu mieścił się zamek. 1288 r. to data lokacji Jeleniej Góry na prawie magdeburskim. Miasto usytuowane było na szlakach do Niemiec i Czech i dzięki temu bardzo prężnie się rozwijało.

Pod koniec XIV wieku Jelenia Góra należała do Czech. W 1427 r. na miasto napadli Husyci i niestety Jelenia Góra częściowo spłonęła a zamek na wzgórzu Krzywoustego został zburzony.
Od Jagiellonów zasiadających na czeskim tronie miasto uzyskało wiele przywilejów między innymi prawo bicia własnej monety oraz przywilej corocznych jarmarków nadany w 1519 roku.
Po śmierci króla Ludwika który był ostatnim władcą Czech z rodu Jagiellonów, władzę nad miastem przejęli Habsburgowie. Miało to miejsce w 1527roku.

W XVI wieku do miasta przyjechał czeladnik szewski z Holandii i przywiózł on ze sobą krosna i techniki tkania cienkich, płóciennych woali. Od tego momentu Jelenia Góra była miastem rozsławionym w handlu właśnie tymi delikatnymi woalami, a także stała się ośrodkiem górnictwa i hutnictwa z uwagi na dostarczany surowiec z pobliskich Kowar.

Kolejnym ważnym wydarzeniem był wybuch wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Była to krwawa, brutalna wojna, jednak Jeleniej Górze udało się podnieść ze zniszczeń dzięki produkcji lnu i wkrótce miasto znów zostało ośrodkiem płóciennictwa. Po wojnie i odbudowie Jelenia Góra była jednym z najbogatszych miast na Śląsku. Jeleniogórscy kupcy zrzeszyli się w Konfraterii Kupieckiej zajmującej się eksportem tkanin do krajów europejskich, a także na kontynent amerykański. Na znak handlu z krajami zamorskimi na placu ratuszowym znajduje się obecnie fontanna z rzeźbą Neptuna wykonana z piaskowca przez miejscowych rzeźbiarzy – Wagnerów, pochodzi z XVIII wieku. Rzeźbę ustawiono na placu dopiero w pierwszej połowie XIX wieku, natomiast wcześniej Neptun prawdopodobnie zdobił prywatny ogród zamożnej rodziny.
Niestety czasy rozwoju miasta przerwało w 1742 roku zbrojne włączenie całego Śląska do Prus, a to odcięło dostęp do dotychczasowych rynków zbytu. Z czasem rękodzielnicze wyroby zostały zastąpione tańszymi mechanicznymi wytwarzanymi przez tkalnie angielskie. Od tego momentu nastąpił całkowity upadek tkactwa w Jeleniej Górze. Natomiast w XIX wieku los uśmiechnął się do miasta i dzięki stopniowemu rozwojowi przemysłu, Jelenia Góra rozkwitła turystycznie. Coraz więcej turystów spędzało czas w mieście, ponieważ była to idealna baza wypadowa w Karkonosze, które cieszyły się w tym czasie wielką popularnością. Na ich potrzeby powstawały nowe pensjonaty, hotele i restauracje. Przyczyniło się to do jeszcze większego rozwoju miasta i w 1866 roku doprowadzono linię kolejową od strony Zgorzelca a rok później od strony Wrocławia.

Podczas II wojny światowej miasto nie odniosło żadnych zniszczeń. Po 1945 roku niemieckich mieszkańców wysiedlono, a sprowadzono Polaków głównie z centralnej Polski i repatriantów ze wschodu.
Obecnie Jelenia Góra nazywana jest „Perłą Karkonoszy” i mało kto wie, że właśnie to miasto jest uznane za najdłuższe w Polsce.

2 lipca 1976 r. do Jeleniej Góry przyłączono pobliskie uzdrowisko – Cieplice Śląskie, które jest uważane za najstarsze w Polsce i zostało rozsławione przez Królową Marysieńkę żonę Jana III Sobieskiego – króla Polski, która przebywała w tym miejscu na kuracji w 1687 roku wraz z dziećmi i licznym dworem.

 

Jelenią Górę warto odwiedzić ze względu na jej atrakcje:

  • Plac ratuszowy – zamieszkiwane niegdyś były przez najbogatszych. Każda z pierzei wokół ratusza miała swoją nazwę to sugerowało kto tam mieszkał, były to pierzeje: Sukienników, Kuśnierzy, Przędzarzy, Maślane, Pończoszników i Białoskórników oraz podcienia Zbożowe.
  • Ratusz – obecny gmach to budynek klasycystyczny pochodzący z XVIII w. Na początku XX wieku do ratusza przyłączono „Siedem Domów” - kamienice, w których w średniowieczu znajdowały się: apteka, garkuchnia, ławy chlebowe.
  • Bazylika Mniejsza pw. św. Erazma i Pankracego – najstarsza w mieście świątynia wybudowana w stylu gotyckim. Początki datowane są tak jak początki miasta, wtedy stał w tym miejscu drewniany kościół.
  • Sanktuarium Krzyża Świętego – ewangelicka budowla z XVIII w. to największy kościół w Jeleniej Górze. Jeden z sześciu „kościołów łaski”, które pozwolono wybudować protestantom na mocy „Pokoju Altransztadzkiego”, aby zakończyć prześladowania protestantów przez katolików. Obecnie należy do Katolików. Jest to jeden z niewielu kościołów na świecie w którym organy znajdują się za ołtarzem, a nie nad wejściem głównym.
  • Kościół NMP obecnie cerkiew prawosławna pw. Świętych Piotra i Pawła. Zbudowana została w latach 1737-1738. Na północnej ścianie kościoła znajdują się krzyże pokutne.
  • Kaplica św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej bastei, którą przebudowano w 1514 roku. Na północno - zachodniej ścianie znajduje się fragment krzyża pokutnego.
  • Brama Wojanowska i Baszta Wojanowska należały do murów obronnych miasta
  • Baszta Zamkowa – była wzmocnieniem do bramy zamkowej. Obecny kształt wieży pochodzi z 1584 roku. Aktualnie jest to punkt widokowy na starówkę Jeleniej Góry.
  • Teatr im. C.K. Norwida – secesyjny budynek wzniesiony na początku XX wieku. W 1945 roku uruchomiono w tym miejscu pierwszy teatr na Ziemiach Odzyskanych w którym debiutowali: Adam Hanuszkiewicz i Kazimierz Dejmek.

 


do góry