Jesteś tutaj: Punkty wynajmu
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Zgorzelec

Wypożyczalnia Samochodów Zgorzelec Vivacar!

Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Zgorzelca!

Wypożyczanie aut w Zgorzelcu nigdy nie było tak proste – jeśli wynajem samochodów to tylko Vivacar Zgorzelec! Zachęcamy do skorzystania z oferty wypożyczenia pojazdów. Nasza wypożyczalnia aut proponuje bezpieczną jazdę w nowoczesnych, funkcjonalnych samochodach dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Dbając o naszych klientów mamy do zaoferowania Państwu samochody osobowe, busy oraz auta dostawcze.

Wypożyczalnia Samochodów Zgorzelec Vivacar - przejedź się!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237

Zgorzelec jest miastem graniczącym z Niemcami i leży w polskiej części Łużyc Górnych na prawym brzegu Nysy Łużyckiej, w Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim.Nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od wypalania lasu, a na początku brzmiała Drewnow.

Najstarsza wzmianka o Zgorzelcu zapisana została w dokumencie wystawionym przez cesarza Henryka IV w 1071 roku. Jego wolą było przekazanie biskupowi miśnieńskiemu Benonowi 8 łanów królewskich w "villa Goreliz".

Kolejne informacje o miejscowości pochodzą z okresu panowania księcia Sobiesława i są zawarte w kronice czeskiej która mówi, że 1126 i 1131 książę nakazał zbudować fortyfikacje nad brzegiem Nysy.

Szczególnie silny wpływ na powstanie i rozwój miasta miało korzystne położenie komunikacyjne. W tym miejscu krzyżowały się najważniejsze szlaki ówczesnej Europy: Via Regia (Droga Królewska) oraz trakt z Pragi do portów bałtyckich. Przez Zgorzelec przejeżdżali kupcy, pielgrzymi, rycerze i koloniści niemieccy. W XII wieku na lewym brzegu Nysy wybudowana została osada kupiecka, a także kościół św. Mikołaja. Początkowo nie istniał most łączący obydwa brzegi Nysy Łużyckiej i dlatego też mieszkańcy pokonywali rzekę wpław.

Miasto stało się potęgą w XV i XVI wieku. W tym czasie nie istniało większe miasto od Zgorzelca na szlaku Via Regia, od Erfurtu do Wrocławia. W 1415 roku w mieście i na przedmieściach żyło 7800 ludzi, w 1500 roku - 8000, a w 1533 roku - 10600.

Po drugiej wojnie światowej w Zgorzelcu osiedlono greckich i macedońskich uchodźców, którzy potrzebowali schronienia po greckiej wojnie domowej, która miała miejsce w latach 1946-1948.

Obecnie w mieście odbywa się Festiwal Piosenki Greckiej.

W Zgorzelcu jest wiele ciekawych miejsc:

  • Przedmieście Nyskie – najstarsza część Zgorzelca pochodząca z XVII wieku
  • pałac na ul. Francuskiej z 1730 roku.
  • Rządcówka z ogrodem z 1880 r. na ul. Henrykowskiej
  • neoromański kościół pw. św. Jana Chrzciciela z początków XX wieku.
  • Kościół pe. św. Bonifacego zbudowany w latach 1929-1930
  • kruczy folwark – obecnie Dom Pomocy Społecznej, a kiedyś dom Bartłomieja Scultetusa.

do góry