Zielona Góra – Wypożyczalnia Samochodów Vivacar!
Na specjalne życzenie naszych klientów podstawimy samochód do Zielonej Góry!
Jesteśmy do Państwa dyspozycji w mieście winorośli. Wypożyczyć auto z Vivacarem – to takie proste! Świadczymy usługi związane z wypożyczaniem aut, w ofercie posiadamy szeroki wachlarz nowych pojazdów: osobowych, dostawczych i busów.
Na wakacje, ślub lub randkę czy też nawet przeprowadzkę – Wypożyczalnia Samochodów Zielona Góra Vivacar!
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI - ZADZWOŃ ! 602 137 237
Zielona Góra to miasto zlokalizowane w zachodniej Polsce, na zboczu doliny rzeki Odry, w punkcie przecięcia pasma wzgórz – Wału Zielonogórskiego. Jest największym miastem województwa lubuskiego.
Założycielami miasta byli przybysze z zachodniej Europy – Flandrii oraz Niemiec. Nazwano to miejsce tak jak nazywała się istniejąca polska osada – Zielona Góra. Prawa miejskie zostały nadane w 1323r.
Ciekawostką jest, że na obecnej ulicy Zamkowej stał kiedyś zamek, a ponieważ budowla była drewniana – nie zachowała się do obecnych czasów. Zamek prawdopobnie zburzono z rozkazu Jana Luksemburczyka, gdyż jego strategiczne umiejscowienie było bardzo słabe.
Przed II wojną światową Zielona Góra była dużym ośrodkiem przemysłowym. Miasto nie odniosło zniszczeń podczas wojny. Po wojnie tutejszą ludność wysiedlono do Niemiec i tak miasto od nowa zasiedlane było jeszcze do końca 70-tych XX wieku, przez repatriantów z Kresów Wschodnich a także ludność przybyłą z sąsiadującej Wielkopolski. W 1950 r. podjęto decyzję o utworzeniu w Zielonej Górze stolicy nowego województwa – lubuskiego.
Od tego momentu miasto bardzo prężnie się rozwija zarówno w przemyśle jak i turystyce. Staje się ważnym ośrodkiem kulturalnym oraz uniwersyteckim. Do 1989 roku w Zielonej Górze odbywal się Festiwal Piosenki Radzieckiej.
Patronem Zielonej Góry jest św. Urban I (papież i męczennik), który w tradycji chrześcijańskiej uznawany jest za orędownika winiarzy, ogrodników, winnej latorośli oraz dobrych urodzajów.
22 czerwca 2010 r. został wydany dekret przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w którym św. Urbana I oficjalnie pozostaje opiekunem Zielonej Góry. Dekret można oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w dziale poświęconym miastu. Dodatkowym potwierdzeniem była uchwała Rady Miasta z dnia 31 sierpnia 2010 roku.
Zielona Góra słynie z dużej imprezy plenerowej jakim jest Winobranie, które odbywa się z początkiem września. Oprócz tego w mieście odbywają się również festiwale muzyczne i kulturalne takie jak: Dni Kultury Żydowskiej, Festiwal Folkloru, Festiwal Kabaretu, Festiwal Filmowy - „KinoPozaKinem” Filmowa Góra, Festiwal - „Rock Nocą”, „Róże Jazz Festiwal” i „Quest Europe”.
Zielona Góra jest miastem bogatym w zabytki i atrakcje warte uwagi takie jak:
- konkatedra –najstarszy kościół w mieście pod wezwaniem św. Jadwigi, pochodzący z drugiej połowy XIV wieku.
- Ratusz z XVI wieku, wieża ratuszowa jest nieco odchylona z powodów błędów budowniczych.
- Fragmenty murów obronnych z XIV wieku
- wieża Łaziebna nazywana także Głodową, pochodząca z XV wieku, jest pozostałością po średniowiecznych murach obronnych. Nazwa pochodzi od łaźni miejskiej, która była zlokalizowana nieopodal. W średniowieczu mieściło się w niej więzienie.
- Palmiarnia z 1961 roku, dobudowana do domu winiarskiego. Wśród egzotycznej roślinności znajduje się tutaj restauracja.
- Kolej szprotawska – niepaństwowa linia kolejowa łącząca 2 przemysłowe miasta – Zieloną Górą ze Szprotawą. W większości została rozebrana.
- kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Budowla o konstrukcji szachulcowej, którą zbudowano w latach 1743-1777 jako zbór ewangelicki. Kilkanaście lat później dobudowano wieżę. W środku kościoła znajduje się barokowy ołtarz główny i kamienna chrzcielnica.
- kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki parafialny pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Został zbudowany w latach 1915-1917, a w 1946 przejęty przez Katolików. Z racji znakomitej akustyki w świątyni odbywają się koncerty. W 1926 roku wykonano tu słynne wówczas oratorium „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego z udziałem kompozytora. Jego fundatorem był Georg Beuchelt - bogaty przemysłowiec.