Jesteś tutaj: Te miasta warto zobaczyć
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Częstochowa

Wypożyczalnia Samochodów Vivacar zaprasza do odwiedzenia Częstochowy.

Wypożycz auto w Jeleniej Górze i pojedź tam !

Częstochowa – miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim. Miasto położone jest nad rzeką Wartą, w trzech mezoregionach należących do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej.

Pierwsza wzmianka o Częstochowie pochodzi z 1220 roku, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwa Odrowąża, w którym miejscowość wymieniona jest jako Czanstochowa. W dokumencie zawarte są również nazwy miejscowości, które zostały dzielnicami miasta: Mirów jako Myrow oraz Częstochówka-Parkitka jako Czanstochowka.

Między 1310 a 1377 roku miasto otrzymało prawa miejskie. Właśnie w XIV w. Częstochowa przeżyła dynamiczny rozwój. Sprzyjało temu znakomite położenie na szlaku łączącym Małopolskę z Wielkopolską.

W latach 1370-1393 Częstochowa stanowiła lenno Wacława Opolczyka. W tym czasie ustalono nazwę Stara Częstochowa, a należącej do ufundowanej w 1382 roku klasztoru Jasna Góra wsi na wzgórzu Częstochówką. Wielokrotnie Stara Częstochowa procesowała się z klaszatorem jasnogórskim w sprawie łamania praw miejskich przez zakon i zagarniania zysków z handlu z pielgrzymami.

W XVI w. Zygmunt I przyczynił się do rozwoju miasta, swoją hojnością. Nadał on Częstochowie liczne przywileje.

W latach 1587 roku wojsko Maksymiliana III Habsburga (pretendenta do korony) ograbiło miasto. Królowie Polski z dynastii Wazów zdecydowali otoczyć klasztor jasnogórski nowoczesnymi fortyfikacjami z bastionami.

Po rozpoczęciu potopu szwedzkiego jasnogórscy paulini złożyli hołd poddaństwa królowi Szwecji, jednocześnie podjęli przygotowania do ewentualnej obrony klasztoru na wypadek ataku.

19 listopada 1655 r. pod Jasną Górą znalazły się szwedzkie wojska, które zaczęły oblężenie klasztoru, które składało się z drobnych potyczek i wymiany ognia artyleryjskiego. Kilkukrotnie przerywano też chaotyczne działania zbrojne z powodu rokowań, a polska załoga kilkukrotnie próbowała zmusić przeora Augustyna Kordeckiego do poddania twierdzy przeciwnikowi. W noc z 26 na 27 grudnia wojska szwedzkie ostatecznie wycofały się spod twierdzy. Niestety miasto w tym czasie zostało zniszczone w znacznej części.

W 1665 roku odbyła się bitwa pod Częstochową, część rokoszu Lubomirskiego. 27 lutego 1670 roku w klasztorze odbył się ślub polskiego króla Michała z arcyksiężniczką Eleonorą.

Po potopie Częstochówka dynamicznie się rozwijała. W tym czasie właścicielem wsi był klasztor, który zabiegał o rozwój osady. W 1717 roku klasztor otrzymał przywilej, dzięki niemu Częstochówka otrzymała prawa miejskie jako Nowa Częstochowa. Niestety miasto zostało zrujnowane podczas konfederacji barskiej.

29 lutego 1768 roku zawiązano konfederację barską i wtedy to konfederaci zajęli twierdzę Jasna Góra, pod kierownictwem Kazimierza Pułaskiego.

W 1823 roku podjęto plan połączenia miast, a jego opracowaniem zajął się inżynier wojewódzki Jan Bernhard, który w 1819 roku wytyczył Aleję Panny Maryi (obecnie Aleja Najświętszej Maryi Panny). 19 sierpnia 1826 r. oba miasta połączono formalnie.

Na początku lat 70. XIX wieku zaczął się rozwijać przemysł. Pierwszym większym przedsiębiorcą był Berek Kohn, który w 1869 r. uruchomił razem z Adolfem Oderfeldem drukarnią i zakład litograficzny. W 1897 r. w pobliskim Rakowie Bernard Hantke uruchomił obecną Hutę Częstochowa.

Jan Paweł II odwiedził Częstochowę sześciokrotnie, a od władz miasta otrzymał klucz do jego bram oraz tytuł honorowego obywatela. Częstochowa stała się pierwszym miastem na świecie, od którego papież przyjął takie wyróżnienie.

 

Najciekawsze miejsca w Częstochowie:

 • zespół zabytkowych kamienic przy Alei Najświętszej Maryi Panny

 • klasycystyczny ratusz pochodzący z XIX wieku

 • Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie – zabytkowa fabryka zapałek

 • neobarokowa willa – pałacyk Hadtkego

 • Muzeum Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej

 • Muzeum Haliny Poświatowskiej

 • Dom Władysława Biegańskiego

 • Jasna Góra – zespół klasztorny zakonu paulinów

 • neogotycka archikatedra Świętej Rodziny pochodząca z początku XX wieku

 • Kościół św. Jakuba – kiedyś cerkiew prawosławna

 • Cerkiew Częstochowskiej Ikony Ikony Matki Bożej

 • Kościół ewangelicko-augsburski Wniebowstąpienia Pańskiego

 • Kościół św. Barbary

 • sanktuarium św. Józefa na Rakowie

 • Kościół Najświętszego Imienia Maryi w alei NMP

 • kościoły Pana Jezusa Konającego i Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochówce

 • pałac biskupi


Wypożyczalnia Samochodów Vivacar zaprasza serdecznie do Częstochowy!

Wypożyczamy samochody osobowe, dostawcze oraz busy. Nasze auta są nowoczesne, bezpieczne i bogato wyposażone.

Z myślą o klientach przygotowaliśmy szereg dodatkowych usług takich jak: „door to door”, długoterminowe wypożyczenie pojazdu, pomoc drogowa świadczona całodobowo i wiele innych.

Vivacar dba o wysoką jakość świadczonych usług, a przy tym ceny mamy niskie!


GDZIE NAS ZNALEŹĆ
PUNKTY WYNAJMU NASZYCH POJAZDÓW
do góry