Jesteś tutaj: Te miasta warto zobaczyć
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Gdynia - Trójmiasto

Wypożyczalnia Samochodów Vivacar zaprasza do odwiedzenia Gdyni.

Wypożycz auto w Jeleniej Górze i pojedź tam !

Gdynia - miasto położone w północnej Polsce, w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Wchodzi w skład Trójmiasta (wraz z Gdańskiem i Sopotem), jest zatem jednym z miast centralnych aglomeracji Trójmiasta.

Wieś klasztoru kartuzów w Kartuzach w powiecie puckim województwa pomorskiego w II połowie XVI wieku. Prawa miejskie Gdynia uzyskała 4 marca 1926. Impulsem do rozwoju miasta była budowa portu, który powstał w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku. Szybki napływ ludności i dynamiczny rozwój portu sprawiły, że w ciągu kilkunastu lat po nadaniu praw miejskich Gdynia ze wsi rybackiej przekształciła się w miasto zamieszkane przez 127 tys. osób (1939).

Pierwsze zapiski historyczne dotyczące Gdyni, datują się od początku XIII wieku. Po raz pierwszy Gdynia została wymieniona w dokumencie z 1253 r., pod nazwą Gdina, jako wioska należąca do parafii w Oksywiu. Była ona wówczas własnością cystersów z Oliwy, a później Jana z Różęcina, który rolniczo-rybacką wieś w roku 1382 podarował sprowadzonemu przez siebie do Kartuz zakonowi kartuzów. W 1414 r. przy dzisiejszej ulicy Portowej powstała w mieście pierwsza karczma – miejsce spotkań rybaków i centrum towarzysko-handlowe, zaś w 1429 r. kartuzi ustanowili wspólnego sołtysa dla Gdyni i Grabówka oraz zmienili obowiązek dorocznego dostarczania ryb na opłatę w gotówce, a ponadto podwojono czynsz dla wcześniej już wybudowanej przez mnichów gospody w Gdyni. Wówczas również powiększono też obszar Gdyni przez dodanie sąsiednich łąk, a do Grabówka włączono 6 włók lasu na potrzeby opałowe i budowlane. W 1634 r. hetman Stanisław Koniecpolski, a następnie inż. wojskowy Jan Pleitner zaproponowali królowi Władysławowi IV budowę przy Gdyni portu wojennego. Planu tego jednak nie zrealizowano. Na gdyńskiej redzie odbywały się przeładunki towarów dostarczanych łodziami z brzegu.

Przez prawie 400 lat (do I rozbioru Polski w 1772 roku) Gdynia należała do kartuzów. Po I rozbiorze dostała się pod pruskie panowanie po przejęciu przez komisarza pruskiego klasztoru kartuskiego. We władaniu państwa pruskiego znajdowała się około 150 lat, do końca I wojny światowej.
 

W Gdyni warto zobaczyć:

 • ORP Błyskawica – Okręt Muzeum

 • Dar Pomorza - Oddział Narodowego Muzeum Morskiego

 • Dom Żeromskiego w Orłowie

 • Budynek Banku Polskiego

 • Budynek Sądu Rejonowego

 • Dom Marynarza Szwedzkiego – kiedyś mieścił się tu konsulat, kaplica i hotel

 • Domek Abrahama

 • Dworzec Morski pochodzący z lat 30-tych XX wieku

 • Torpedownia w Babich Dołach

 • Zespół Hal Targowych

 • Muzeum Miasta Gdyni

 • Dom Żeglarza Polskiego

 • oraz wiele atrakcji pozostałej części Trójmiasta (Sopotu i Gdańska)


Wypożyczalnia Samochodów Vivacar zaprasza do nadmorskiej Gdyni!

Wypożyczamy nowoczesne, komfortowe auta osobowe, dostawcze oraz busy. Ponadto świadczymy usługi dodatkowe takie jak: „door to door”, pomoc drogową, wynajem długoterminowy czy też wypożyczenie pojazdu z usługą kierowcy. To wszystko i wiele więcej czeka na klientów Vivacaru!


GDZIE NAS ZNALEŹĆ
PUNKTY WYNAJMU NASZYCH POJAZDÓW
do góry