Jesteś tutaj: Te miasta warto zobaczyć
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Katowice

Wypożyczalnia Samochodów Vivacar zaprasza do odwiedzenia Katowic.

Wypożycz auto w Jeleniej Górze i pojedź tam !

Katowice – miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w dorzeczu Wisły i Odry. Jest to jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Katowice w znacznej części położone są w w mezoregionie – Wyżyna Katowicka, a południowa część miasta – Pagórki Jaworznickie. Obywa mezoregiony stanowią południową część Wyżyny Śląskiej, która zawiera Wyżynę Śląsko-Krakowską.

Pierwsza wzmianka o Katowicach pochodzi z zapisków księdza Kazimierskiego, wizytatora parafii boguckiej w 1598 roku. Zlokalizowana nad brzegiem Rawy Kuźnica Bogucka została wspomniana po raz pierwszy w 1397r. I był to jeden z najstarszych tego typu zakładów w Polsce. Oprócz Kuźni Boguckiej w pobliżu istniały jeszcze trzy podobne zakłady: załęski, szopieński i roździeński.

Najstarszą katowicką dzielnicą jest Dąb. Dokumenty dotyczące tej dzielnicy pochodzą z 1299 r. Należał od przez kilkaset lat do klasztoru Bożogrobców w Miechowie. Potem wspomniane, które obecnie są dzielnicami Katowic.

W połowie XVI w. na obszarze nadanym Kuźnikom pojawiło się osadnictwo rolnicze o charakterze zagrodowym. Około 1580 r. kuźnik bogucki Andrzej założył na swoim gruncie wieś zagrodniczą Katowice, która była wzmiankowana w protokole wizytacji parafii boguckiej z 1598 r. jako vilia nova – nowa wieś, przez następne stulecia osady żyły obok siebie.

W XVII, XVIII i połowie XIX w. Katowice często zmieniały właścicieli. Ważny dla historii był rok 1838 – Franz von Winckler kupił dobra rycerskie Katowice od Lehmanna. W 1841 r. przeniósł on do Katowic zarząd swoich dóbr.

Intensywny rozwój Katowic rozpoczął się wraz z uruchomieniem 3 października 1846 roku połączenia kolejowego z Wrocławia do Mysłowic przez Towarzystwo Kolei Górnośląskiej. W sierpniu 1847 r. na stację wjechał pierwszy pociąg osobowy. W latach 1847-1848 miasto otrzymało połączenie kolejowe z Berlinem, Krakowem, Wiedniem i Warszawą.

11 września 1865 roku król Prus Wilhelm I Hohenzollern nadał Katowicom prawa miejskie, a miało to miejsce na zamku Babelsbergu.

W XIX w. zaczął rozwijać się przemysł, dzięki hutom i kopalniom. Z początkiem XX w. Katowice wzbogaciły się o Teatr Miejski (później Teatr Śląski), zbudowany przy Rynku na początku w latach 1905-1907 według projektu kolońskiego architekta Carla Moritza.

Wybuch I wojny światowej zamiast zniszczeń, przyniósł miastu rozwój przemysłu i korzystną koniunkturę szczególnie dla zakładów hutniczych.

W nocy z 2 na 3 września 1939 r. wycofały się większe jednostki Wojska Polskiego, a miasto bezpośrednio włączono do III Rzeszy. Katowice stały się siedzibą władz rejencji (od 01.11.), a później prowincji górnośląskiej. Do kwietnia 1941 roku z miasta wysiedlono wszystkich Żydów, których przed wojną było ok. 8 300. Nadprezydentem rejencji i Gauleiterem został Fritz Bracht. W tym czasie Katowice stały się siedzibą okręgowych władz partii nazistowskiej oraz centralą gestapo.

W 1945 roku Katowice ponownie stały się stolicą województwa śląskiego. W latach 1953-1956 miasto miało nową nazwę – Stalinogród. 30 grudnia 1955 roku podczas wysiedlenia biskupów śląskich, ordynariusz częstochowski Zdzisław Golińki konsekrował katowicką Katedrę Chrystusa Króla. Ranga miasta znacznie wzrosła w tym czasie, nagle Katowice stały się ośrodkiem naukowym i kulturalnym oraz centrum uniwersyteckim.

20 czerwca 1983 Katowice odwiedził papież Jan Paweł II. Spotkanie odbyło się na lotnisku w Muchowcu, a przybyło na nie 1,5 mln wiernych.

 

W Katowicach warto zobaczyć:

 • drewniany kościółek pw. św. Michała Archanioła z XVI w. w Brynowie

 • pałac Golsteinów

 • pałac w Załężu

 • Kościół Mariacki z XIX w.

 • kościół garnizonowy

 • klasycystyczna Archikatedra Chrystusa Króla (największa katedra w Polsce) zbudowana w latach 1927-1955

 • bazylika wraz z klasztorem franciszkanów

 • kościół ewangelicki Zmartwychwstania Pańskiego z 1858 r. – jest to najstarsza murowana budowla w mieście.

 • Pomnik Powstańców Śląskich (największy pomnik w Polsce)

 • wieża spadochronowa (jedyna istniejąca taka budowla w kraju) – 35-metrowa stalowa wieża w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Do lat 50. XX w. była wykorzystywana do początkowego szkolenia lotniczego i szkolenia skoczków spadochronowych.

 • Spodek (hala widowiskowa, oddana w 1971 roku, z oryginalnym dachem koncepcji inżyniera Wacława Zalewskiego)

 • szopka w Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – największa szopka bożonarodzeniowa w Europie).


Wypożyczalnia Samochodów Vivacar zaprasza do Katowic!

W ofercie posiadamy auta osobowe, dostawcze oraz busy. Nasze pojazdy są nowoczesne, bezpieczne i komfortowo wyposażone. Dodatkowo oferujemy takie jak: „door to door”, wynajem długoterminowy, możliwość wypożyczenia pojazdu wraz z kierowcą oraz pomoc drogową, którą możesz otrzymać 24h/dobę.

Wypożyczalnia Samochodów Vivacar – odznaczamy się niskimi cenami i wysoką jakością oferowanych usług!


GDZIE NAS ZNALEŹĆ
PUNKTY WYNAJMU NASZYCH POJAZDÓW
do góry