Jesteś tutaj: Te miasta warto zobaczyć
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Konin

Wypożyczalnia Samochodów Vivacar zaprasza do odwiedzenia Konina.

Wypożycz auto w Jeleniej Górze i pojedź tam !

Konin – miasto położone w województwie wielkopolskim , w Dolinie Konińskiej, nad rzeką Wartą. Jest to główny ośrodek Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego. Dawniej Konin był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

Pierwsza wzmianka o Koninie pochodzi z 1293 r. Konin był początkowo osadą na wyspie wśród rozlewisk Warty strzegącą brodu, a następnie mostu na szlakiem między Kaliszem a Kruszwicą.

W 1333r. Miasto zostało zrujnowane przez Krzyżaków., a potem z polecenia Kazimierza Wielkiego, Konin odbudowano i otoczono murem. Po odbudowanie miasto stało się siedzibą powiatu sądowego (starosta rezydował w nieistniejącym już zamku), gdzie odbywały się sądy szlacheckie: ziemski i grodzki które przetrwały do rozbiorów Polski.

W XVII w. przez Konin przewinęły się epidemia, pożary, podczas potopu szwedzkiego okupacja i zrabowanie miasta. Podczas II rozbioru Polski miasto znalazło się w zaborze pruskim.

W latach 20. XIX wieku powstało wiele nowych budynków. Ostatecznie rozebrane pozostałości zamku, a jego miejsce wybudowano dzielnicę żydowską. Podczas powstania styczniowego w 1863 w okolicy miało miejsce kilka potyczek i bitew, po powstaniu miasto zostało objęte represjami władz rosyjskich.

Po powstaniu miasto intensywnie się rozwijało. Powstała fabryka maszyn rolniczych oraz inne zakłady. Już w 1905 r. uruchomiono centralę telefoniczną.

Pod koniec sierpnia 1914 r. Konin zajęły wojska niemieckie. 11 listopada 1918 r. na placu Wolności doszło do strzelaniny. Tego dnia budynek szkoły handlowej, został przejęty przez Polską Organizację Wojskową. Ta wiadomość sprawiła, że przed budynkiem zgromadził się tłum uczniów. W tym czasie żołnierze POW weszli do budynku starostwa z prośbą o wydanie broni. Jeden z niemieckich urzędników zadzwonił do koszar prosząc o interwencję. Żołnierze którzy przybyli na miejsce, otworzyli ogień do tłumu. Zginęło wtedy 5 osób, a kolejne 2 zmarły w szpitalu. Pogrzeb ofiar stał się dużą manifestacją patriotyczną. 12 listopada 1918 prusacy opuścili miasto, a w 1984 r. na kamienicy odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary strzelaniny.

Po odzyskaniu niepodległości Konin był niewielkim miastem powiatowym, położonym na uboczu uczęszczanych szlaków komunikacyjnych. Znaczne ożywienie gospodarcze nastąpiło po wybudowaniu linii kolejowej łączącej Strzałkowo i Kutno, która łączyła Konin z Poznaniem i Warszawą. W 1937 r. rozpoczęto budowę kanału Warta-Gopło (kolejny aspekt, który przyczyniał się do rozwoju miasta).

Od wybuchu II wojny światowej obiekty kolejowe w Koninie były bombardowane przez niemieckie lotnictwo, następnie 14 września 1939 r. miasto zajęli Niemcy. Podczas wojny miasto było siedzibą niemieckich władz powiatowych. W okolicznych lasach Niemcy dokonali eksterminacji ludności żydowskiej, która w 1939r. Stanowiła ok. 21% ogółu mieszkańców miasta. 20 stycznia 1945 r. Konin zajęły wojska radzieckie.

Po wojnie zwiększyła się liczba ludności i obszar miasta. Miało to związek z odkryciek złóż węgla brunatnego w okolicy oraz powstaniem kopalń, elektrowni oraz huty aluminium, czy też zakładów pomocniczych jak np. Fabryka Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego.

 

W Koninie warto zobaczyć:

 • Grodzisko Kaszuba pochodzące z VI-VII w. położone u ujścia Powy, na szlaku Starego Miasta przez Rumin i bród na Warcie do wsi Chorzeń koło Konina. Grodzisko pełniło funkcję kontroli przeprawy przez Wartę. Zachowane pozostałości to resztki wałów.

 • Słup Koński – najstarszy znak drogowy w Europie Środkowo-Wschodniej. Zlokalizowany jest przy kościele św. Bartłomieja na starówce. Został ufundowany przez komesa Piotra Włostowica w 1151 r.

 • gotycki kościół o układzie bazylikowym pw. św. Bartłomieja. Kościół trójnawowy, datowany na XIV wiek. Polichromie i witraże do kościoła wykonał Eligiusz Niewiadomski, późniejszy zabójca pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza.

 • Zespół klasztorny oo. Reformatorów

 • klasycystyczny ratusz wybudowany w latach 1796-1803 na ówczesnym rynku o średniowiecznym układzie urbanistycznym i kształcie wydłużonego wrzeciona na osi północ-południe.

 • Jatki Miejskie – wybudowane w stylu klasycystycznym z początku XIX w. Obecnie pełnią funkcję sali ratuszowej.

 • Synagoga wybudowana w latach 1825-1829, która stylem nawiązuje do budowli bizantyńskich.

 • Żydowski „dom nauki”, który został zbudowany w 1883 roku obok synagogi. Aktualnie znajduje się w nim oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 • Rynek (dawniej znany Dużym Rynkiem, Rynkiem Pierwszym, obecnie Plac Wolności). Do 1786 r. na jego środku znajdował się ratusz.

 • Kamienica Jana Zemełki – pierwszy murowany budynek świecki z końca XVI w.

 • klasycystyczny zajazd „Pod Jelonkiem” położony na skrzyżowaniu ul. Kolskiej i 3-go Maja. Wybudowany w końcu XVIII w.

 • kościół ewangelicko-augsburski Świętego Ducha i jego plebania z XIX wieku.

 • Eklektyczny pałac E. Raymonda z 1880 r.

 • Dworek Zofii Urbanowskiej, pisarki honorowej obywatelki miasta. Budynek pochodzi z drugiej połowy XIX w.

 • Park Miejski z połowy XIX w. im. Fryderyka Chopina. Jest o to najstarszy park w mieście, posiada liczne okazy starego drzewostanu, zwierzyniec oraz place zabaw dla dzieci.

 • Elektrownia miejska z 1916 r. wybudowana przez Niemców. Kiedyś mieściła również łaźnie

 • Zamek w Gosławicach, wybudowano w latach 1420-1426 przez biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarza herbu Godzieba, gotycki i skansen budownictwa wiejskiego w sąsiedztwie zamku.

 • Gotycko-neogotycki Kościół św. Andrzeja Apostoła w Gosławicach. Zbudowany na planie krzyża greckiego przez właściciela Gosławic biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarza herbu Godzięba.

 • Budynek gorzelni z XIX w.

 • klasycystyczny spichlerz z 1838 r. wybudowany przez Hektora Kwileckiego – właściciela dóbr Gosławice

 • neobarokowy kościół św. Wojciecha z 1905-1914, wybudowany na fundamentach starszego kościoła z XVIII w.


Wypożyczalnia Samochodów Vivacar zaprasza do Konina

W ofercie mamy pojazdy osobowe, dostawcze oraz busy. Nasze auta są nowoczesne i bezpieczne, a przy tym komfortowo wyposażone. Dodatkowo nasi kliencie mogą skorzystać z takich usług jak: „door to door”, wynajem długoterminowy, pomoc drogowa czy też wypożyczenie samochodu z kierowcą. Dbamy o najwyższą jakość świadczonych usług i atrakcyjne, niskie ceny.


GDZIE NAS ZNALEŹĆ
PUNKTY WYNAJMU NASZYCH POJAZDÓW
do góry