Jesteś tutaj: Te miasta warto zobaczyć
WYPOŻYCZ POJAZD
Miejsce i data odbioru
Miejsce i data zwrotu

Wypożyczalnia samochodów Koszalin

Wypożyczalnia Samochodów Vivacar zaprasza do odwiedzenia Koszalina.

Wypożycz auto w Jeleniej Górze i pojedź tam !

Koszalin – jest miastem położonym w północno-zachodniej Polsce w województwie zachodniopomorskim. Koszalin leży na Pobrzeżu Koszalińskim, a dokładniej znajduje się na styku granic trzech mezoregionów: Wybrzeża Słowińskiego, Równiny Białogardzkiej i Równiny Słupskiej. Po zmianach granic w 2010 roku leży nad jeziorem Jamno i rzeką Dzierżęcinką.

Początki miasta sięgają czasów kiedy na tych ziemiach panowali Piastowie, a później Księstwo Zachodniopomorskie. Pierwszy raz miasto wymieniono w Kronice Wielkopolskiej, jako jeden z grodów zdobytych w 1107 r. przez Bolesława Krzywoustego. Od X do XIII wieku jako gród słowiański spełniał rolę usługową wobec słynnego ośrodka kulturowego na pobliskiej Górze Chełmskiej. W tym miejscu w XIII wieku została zbudowana kaplica chrześcijańska (w średniowieczu był to ośrodek pielgrzymkowy).

W 1248 roku miasto zostało przejęte przez biskupa kamieńskiego, a prawa miejskie otrzymał w 1266 roku od ówczesnego właściciela biskupa Hermana von Gleichen. W połowie XIV wieku decyzją rady miejskiej kupiono na potrzeby miasta jezioro Jamno wraz z mierzeją, a stamtąd z małego portu w Unieściu ruszył transport wodny z eksportowanymi do krajów skandynawskich, Gdańska i Lubeki płodami rolnymi i leśnymi.

W 1446 roku po zwycięskiej bitwie z Kołobrzegiem, Koszalin zdobył samodzielną pozycję w dziedzinie handlu bałtyckiego. Niedługo po tym stał się pełnoprawnym członkiem Związku Hanzeatyckiego, handlowej organizacji miast północnoeuropejskich.

Na przełomie XVI i XVII wieku książęta biskupi z rodu Gryfitów wybudowali w tym miejscu zamek, a miasto stało się ośrodkiem zebrań sejmików ziemskich dla dominium kamieńskiego.

Wojna trzydziestoletnia przerwała czasy świetności miasta. Po jej zakończeniu Koszalin i całe Pomorze został włączony do Brandenburgii, a następnie Prus.

W XVIII wieku ożywienie gospodarcze przyniósł popyt na sukno produkowane na potrzeby armii pruskiej oraz produkcja mydła, papieru, galanterii oraz powozów.

W 1718 roku miał miejsce pożar, który strawił 2/3 miasta i dlatego też do dziś zachowały się tylko nieliczne obiekty dawnej świetności.

W XIX wieku miasto zostało centrum administracyjnym i komunikacyjnym oraz ośrodkiem przemysłu i usług dla Pomorza Środkowego. W czasie I wojny światowej w Koszalinie znajdowała się fabryka samolotów, papieru, przetwórnia drobiu i łososi, browar, mleczarnia, a także fabryka maszyn rolniczych.

W okresie międzywojennym Koszalin przezywał kryzys. Dopiero lata 30-te przyniosły ożywienie w przemyśle spowodowane przygotowaniami Niemiec do II wojny światowej.

Po wojnie miasto znalazło się w granicach Polski.

 

Interesujące miejsca w mieście:

 • fragmenty murów obronnych pochodzących z 1320 r.

 • Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP – kościół gotycki z 1333 r.

 • Domek Kata z XV w.

 • neogotycki Kościół św. Józefa Oblubieńca z 1869 r.

 • Kaplica św. Gertrudy pochodząca z XIV w., obecnie jest to kaplica ewangelicko-augsburska

 • dawny kościół zamkowy – wybudowany ok. 1300 r. jako kościół klasztoru cysterek, został opuszczony w czasie reformacji i zrujnowany, odbudował go książę Franciszek I w latach 1602-1609 jako kościół zamkowy. Od 1953 r. cerkiew pw. Zaśnięcia NMP, siedziba parafii prawosławnej.

 • Pałac Młynarza i młyn z XIX w.

 • Pałac Ślubów – budynek z XVI w.

 • neogotycki zespół budynków Poczty Głównej z 1884 r.

 • stacja kolejki wąskotorowej wraz z obiektami kolejowymi z 1898r.

 • Park Miejski im. Książąt Pomorskich – zabytkowy park (najstarsza część powstała w 1817r.)

 • wieża widokowa na Górze Chełmskiej – zbudowaną ją w 1888 r. i mierzy ona 31,5 m.

 • podziemia starego browaru z 1846 r.


Wypożyczalnia Samochodów Vivacar zaprasza do Koszalina!

W ofercie posiadamy nowoczesne, komfortowe, bezpieczne samochody.

Dysponujemy autami osobowymi, dostawczymi oraz busami, a specjalnie dla naszych klientów świadczymy usługi dodatkowe takie jak: „door to door”, wynajem długoterminowy, przejazd osób z kierowcą czy też usługi związane z pomocą drogową. Nasz personel fachowo doradzi i udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania.

Posiadamy samochody z każdego segmentu, a nasze ceny są bardzo atrakcyjne. Skorzystaj z usług Vivacaru a przekonasz się jak przyjemnie będziesz to wspominał.

Wypożyczalnia Samochodów Koszalin Vivacar zachęca do skorzystania!


GDZIE NAS ZNALEŹĆ
PUNKTY WYNAJMU NASZYCH POJAZDÓW
do góry